”Adana Resmine Bak” Sergisi 22 Şubat-3Mart tarihlerinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde

Serginin kısa videosunu izlemek için tıklayın

Ünlü ressam ve koleksiyoner Ahmet Merey’in, sergi öncesi verdiği konferansı izlemek için tıklayın

————————————

Kurum Logolarının üzerine tıklayarak sergiye katılan ressamların eserlerini görebilirsiniz…

ADANA RESMİNE BAK…

DEĞERLİ SANATSEVER DOSTLAR!

Adana’nın kültür ve sanat hayatını takip eden günlük dijital gazete adabul.com ve AÇS, Vagabond, Korart, Altınoran ve Çukurova Üniversitesi’nin katılımlarıyla düzenlediğimiz ‘Beş Sanat Kurumu İlk Kez Birlikte’ karma resim sergisinin hazırlığı içindeyiz.

Sergide 30 ressamımızın eserleri yer alacak. Açılış öncesi konferansta Ahmet Merey, koleksiyonunu ve koleksiyonerlik serüvenini anlatacak.

Amacımız; Adanalı ressam, koleksiyoner ve sanatsever üçlüsünü sanat eserleri ile buluşturmak, kentimize yeni ve genç koleksiyonerler kazandırmak ve ortak alanımızda bilgi alışverişinde bulunmak.

Ama bu serginin bir amacı daha var!

Sergiye katılan ressamlarımız, sergide satılan eserlerden elde ettikleri gelirin yarısını aşağıdaki projeleri gerçekleştirebilmemiz için bir fona bağışlayacaklar.

Sergiden elde edilecek gelirle:

Ulusal ve uluslararası başarılara imza atmış Adanalı ressam, koleksiyoner ve resimsever paydaşlarla röportaj ve çekimler yapılacak. Yaklaşık 5 ay sürecek bu çalışmalar sonucunda, bir buçuk saatlik bir “Adana Ressamları ve Resimleri” dokümanter filmi hazırlanacak.

Röportajlar yapıldıkça yayınlanacak olup bütünsel bir akışla; “Adana Ressamları ve Resimleri” envanteri çıkarılacak.

Elde edilen bu birikimlerin, hazırlanacak bir e-kitap ile ölümsüzleştirilerek gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Dokümanter film ve e-kitap “Adana Ressamları ve Resimleri” ni ülke geneline tanıtmaya ve İstanbul’a taşımaya aracı olacak.

Tüm bunlar, siz Adanalı sanatsever kişi ve kurumların, sergideki resimlerden satın alarak hazırlanacak kitaba katkıda bulunmanızla mümkün olacak. Bu sergi başlangıç olsun, gelin hep birlikte Adana resmine iyi bakalım.


22 Şubat 2019, Saat: 16.00
Yaşar Kemal Kültür Merkezi
Tiyatro Salonu 

“Ahmet Merey güncel koleksiyonunu barkovizyon üzerinden izleyicilere gösterirken koleksiyonerlik yolculuğunu da anlatacak.”

Ahmet Merey resim alan ve koleksiyonerlik yapan bir ailenin dördüncü neslidir. Ahmet Merey’in 1978 yılında evlenirken aldığı bir Mehmet Pesen tablosuyla başlayan kendi Merey koleksiyonunu bugün 1250 parçaya ulaşmıştır.

——————————————-