Adana’da el sanatları festivali

ADANA’da Geleneksel El Sanatları Festivali’nin 2’ncisi 21 Nisan’da başlayacak. Ünlü hattat Etem Çalışkan da festivalde atölye çalışması gerçekleştirecek.

Tarihi Büyüksaat yanındaki Ziyapaşa Parkı’nda düzenlenecek festival ile kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor. Festival, 21-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

KURUMLARIN İŞBİRLİĞİ
Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Seyhan Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi, Yüreğir Belediyesi Kültür Evleri, Çukurova Belediyesi Toplum Merkezi ve Halk Eğitim Merkezlerinin katkısı ile gerçekleştirilecek etkinlik iki gün sürecek.

ÇOK SAYIDA SANAT DALI
Festivalde sergi ve atölye çalışma alanları, deri el sanatları, Karagöz tasvir yapımı, çini, ebru, katı, kağıt rölyef, kağıt telkari, Hüsn-i Hat, mozaik sanatları, mekanik saat yapımı, Maraş işi, Antep işi, tel kırma, ahşap oyma, sedef kakma, baston yapımı, folklorik kıyafet, iğne oyası, kanaviçe gibi alanlardaki çalışmalar yer alacak.

Kaynak: Hürriyet