ADANA’NIN SİNEMA TARİHİ SERGİSİ” AÇILDI

Sergi Küratörü Mehmet Emin Arıcı, “Biz bu sergi ile Adana’nın sinemadaki önemine değinmeye çalıştık. Adana’ sinemaya yön vermiştir. Bir zamanlar Adana’da çekilen filmler eğer Adanalılar tarafından beğenilirse ülkede de gösterime girip iş yapılacağına inanılırdı. . Bu sergi, Adanalıları anlatan bir sergidir aslında” dedi.

Vahit Şahin

28. Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihi Sergisi” Abidin Dino Sanat Parkı’nda açıldı.

“Yeşilçam’ın kalbinin attığı kentin Adana olduğunu belirten serginin Küratörü Mehmet Emin Arıcı, ”Bir zamanlar çekilen filmler ilk kez Adana seyircisi ile buluştururlarmış. Adana halkının onayından geçen filmler Anadolu’da gösterime girermiş. Sun Sineması, Metro Sineması gibi sinema isimleriyle anılan sokakların olduğunu kentte 70’li, 80’li yıllarda çok sayıda film şirketinin kurulduğunu, bazı film şirketlerinin ise şubeler açtığını görmekteyiz. Sinemanın gelişmeye başladığı yıllarda, Ali Şen gibi sinemacıların sinemada boy göstermeye başlaması, Yılmaz Güney’in film üretmeye başlaması ülkenin ilk film festivallerinden birinin Adana’da yapılmasını sağlamıştır. Adanalı edebiyatçılarımızdan uyarlanan filmlerin de katkısı ile konunun, Adana’nın verimli topraklarına, gece hayatlarına ve toprak ağalığına çevrilmiş olması Adana’yı cazibe merkezi haline getirmiştir. Adana ve yetiştirdiği değerler açısından Türk Sinemasında önemli roller oynayarak sinemanın gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir” dedi.

Kendisinin arkeoloji mezunu olduğunu ifade eden Arıcı, birçok sanatsal etkinlikler yaptığını ve bir gazetede sanat köşesinde yazılar yazdığını ifade ederek, “Biz bu sergi ile Adana’nın sinemadaki önemine değinmeye çalıştık. Adana’ sinemaya yön vermiştir. Bir zamanlar Adana’da çekilen filmler eğer Adanalılar tarafından beğenilirse ülkede de gösterime girip iş yapılacağına inanılırdı. Bu sergi, Adanalıları anlatan bir sergidir aslında” dedi.