Ajlan, Kerim, Gökhan, Barış ve hayatın mıcırlı yolları

Ajlan, Türkçe pop söyleyerek üne kavuşmuş olsa da caza aşıktı. Kerim’in Kar beyazdır ölüm, ellerinden gülüm diye akıp giden şarkısı unutulmadı. Gökhan, ölümünden bir yıl önce ikinci solo albümünü yapmıştı. Bütün gitar sololarını da kendisinin çaldığı bu albüm, hâlâ Türkiye’de yapılmış en iyi albümlerden biri kabul edilir. Barış Akarsu, 70’lerin Türkçe protest rock ve Anadolu rock parçalarını söylemeyi çok seviyordu. Bir kez daha hatırlansınlar istedim.

Hedefindeki caz albümünü yapacak ses olgunluğuna kavuşmak için büyümeyi bekliyordu. Ama diğer yandan da o zaten Büyük Abla’ydı. Çok önceden büyümüştü. Kırgın ve kırılgan kadınların ve obez bir eril egonunkızlarının koruyucu savaşçısıydı. Büyük abla. Ajlan. Jeyan’ın, Özlem’in, Evren’in ve Esra’nın ablası.

Ajlan, 30 yaşına geldiğinde bir caz albümü yapmaya karar vermişti. Sesinin ancak o yaşta cazın hakkını vereceği olgunluğa ulaşacağını söylüyordu. 1990’ların genç popçular ‘boom’u ya da furyası sırasında Türkçe pop söyleyerek üne kavuşmuş olsa da epeydir otel ve gece kulüplerinde caz söylüyordu, caza âşıktı, şöhret ve paranın onu yolundan çevirmeyeceğini, saptırmayacağını vurgulardı. Yolu belliydi. Ama 29 yaşındayken henüz, bir gece karşısına çatallanan bir yol çıktı aniden, ne tarafa gideceğini bilemedi, frene bastı, otomobili mıcırlı yolda üç takla attı ve yoldan çıkıp park halindeki bir traktöre çarptı. 30 yaşına 14 ay kadar kalmışken öldü. İki Türkçe pop albümü yayınlanmıştı. Aşk Olsunve Tutunup Kendime idi adları.

Ajlan 

Ajlan, Türkçe popun öncülerinden, ünlü şarkıcı Erol Büyükburç ile Türkan Türker’in iki kızından büyüğüydü. Erol Büyükburç’un Ajlan ve kardeşi Jeyan’ın ardından iki farklı hayat arkadaşı kadından soyadını verdiği iki kızı daha oldu. Gönül Demirkol’dan Özlem ve en uzun süre evli kaldığı Emel Büyükburç’tan Evren. (Türkan ve Gönül hanımlarla evlilikleri yasal olarak tescil edilmediği için bu iki kadını sadece kendi soyadları ile anıyorum.) Yetişkinler onları ne kadar dağıtmaya çalışırsa çalışsın, baba Erol Büyükburç’un onlara ilgi ve yakınlığı ne denli farklı ölçülerde olursa olsun, Ajlan hep büyük ablaydı ve 28 yaşında ölene kadar yoğun işlerinden ve gençlik heyecanları ve tutkularından başını kaldırıp onlar için vakit buluyor, önce dört, sonra beş kardeşi bir arada tutmaya, bir araya toplamaya çaba sarf ediyor, her sorunlarında kardeşlerinin yanında olmaya çalışıyordu.

Erol Büyükburç kızı Evren ile (Solda) Jeyan Büyükburç ve Ajlan (Sağda) 

Büyük ablalık böyledir. Yetişkinlerin kavgalı, gürültülü dünyası büyük ablaları erken büyütür. Büyük abla, kardeşleri için bir özgürleşme modeli, yetişkinlerin otoritesine karşı mücadelede bir sığınma, korunma ve destek noktası, bir koordinasyon merkezi, bir toplanma yerlemidir. Büyük abla, aileye ilişkin illüzyonlardan erken sıyrılmıştır, anne ve babasına dair tecrübelerinin ışığında kardeşlerine kalkan olur.  Ajlan, tam böyle bir büyük ablaymış işte.

Hep derim, bir, ebeveynler, yetişkinler, çocukların, gençlerin yollarına mıcır döker, bir de Kara Yolları Müdürlükleri. Bu iki tür mıcırdan geçilmez Türkiye’de.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ajlan-kerim-gokhan-baris-ve-hayatin-micirli-yollari-makale-1569690