Ali Haydar Bozkurt: ‘Bu Sene Portakal Çiçekleride Karnavalı Bekliyor’

Ali Haydar Bozkurt

Adana ve Nisan´da Adana´da ekibi bir karnavala daha hazırlanıyorken, benimse gözüm dallardaydı. Sanki bir sırmış, paylaşırsam aksi olacakmış gibi sadece kendime saklamak istediğim bir gelişmeden dolayı içim içime sığmıyordu.

Evet, her sene şubat ortasından itibaren tomurcuk veren, hatta çiçek açan, karnaval zamanında ise o çiçeklerin bir kısmını yerlere döken portakal ağaçları, bu sene havalar soğuk gittiğinden, kış uzun sürdüğünden olsa gerek hâlâ daha inci tanelerini göstermemişti. 

Adeta misafirlerimizi ve nisanı bekliyor, karnavalı, o büyülü kokusuyla tam bir şenliğe döndürmeyi planlıyordu.

Bu durumdan en memnun iki kişiden biri olarak, -diğerini tahmin edersiniz-elim telefona gitti ve karnavalın fikir önderi, sevgili arkadaşım Ali Haydar Bozkurt´u arayarak hem onun ağzından gelişmeleri dinleyeyim, artık gelenekselleşti, yine bir söyleşi yapalım hem de müjdeyi vereyim istedim.

Zeynep Kural: Bir taraftan bahar bir taraftan da Adana´ya muazzam heyecanlar yaşatan karnaval, tam da bu mevsim hepimizi ayrı bir heyecan sarıyor.

Ali Haydar Bozkurt: Evet, havalar ısınmaya başladı ve içimizdeki heyecan da arttıkça arttı. Her sene mart gelince, içimde, Nisan´a çok az kaldı, heyecanı doğuyor. Adana sokaklarını, nisanda portakal çiçeği kokan caddelerini hayal edip, doğrusu günleri iple çekiyorum

Üstelik şimdi bir de bunun üzerine karnaval heyecanı eklendi. Acaba bu yıl nasıl geçecek, katılım nasıl olacak, Adana olarak yine iyi bir sınav verebilecek miyiz, gelenler memnun ayrılacak mı, gittikleri yerlerde nisanda Adana´da olmanın güzelliklerini anlatıp, seneye daha çok kişinin gelmesini sağlayacaklar mı, gibi bir sürü soru kafamızda, karnaval hazırlıklarının en yoğun dönemine girdik.

Zeynep Kural: Aslında geçen sene, hemen karnaval bitiminde, bu senenin takvimini açıklamıştınız. Mart ayına girmekle birlikte heyecanın ve çalışmaların hız kazandığını görüyorum.

/resimler/2019-3/11/0946284102650.jpg

Ali Haydar Bozkurt: Çok doğru, sadece karnaval tarihi yaklaşınca değilaslında çalışmalar tüm yıl boyunca devam ediyor.

Ama işte mart gelince, artık aktivite başvurularından, gelecek yerli ve yabancı katılımcıların, kortejin planlanmasına, yerli ve yabancı basın mensuplarının ve davetli sanatçıların programlarının yapılmasına kadar her türlü detay son halini alıyor. Ayrıca, aynı zamanda şehirdeki tüm kurumların iletişim ve planlama koordinasyonu da yoğun bir şekilde ilerliyor. Yani mart boyunca, hem sevinçli bir heyecan hem de uykusuz gecelerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

Ne zamanki karnaval başlıyor ve sokaklarda insanları gülümseyen yüzleriyle görüyoruz, işte o zaman içimiz rahatlıyor ve yine herkes nisanda Adana´da, yine herkes gülümsüyor, diyerek huzur buluyoruz.

Yazının devamını okumak için tıklayın