Ali Kuzu: ‘Altın Koza, bir markadır’

TMMOB Adana İKK Sekreteri Ali Kuzu, Altın Koza Uluslar arası Film Festivali’nin adının değiştirilmesinin yanlışlığına işaret etti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin adının değiştirilmesine tepki gösterdi.

Altın Koza’nın Adana’nın bir markası haline geldiğini, dünyadaki sayılı film festivallerinin de marka değeriyle anıldığını belirten Kuzu, “Altın Koza Uluslar arası Film Festivali, tüm dünyada kabul görmüş, yerli ve yabancı filmlerin gösterime sunulduğu önemli bir misyona erişmişken adının Adana Film Festivali olarak değiştirilmesini yanlış buluyoruz” dedi.

“CİDDİYETLE BAĞDAŞMAZ”
Altın Koza’nın Adana için, Altın Portakal’ın Antalya için bir değer olduğuna işaret eden Kuzu, “Bu isimler kentlere ve bölgelere ivme kazandıran, kentlerin adını yücelten unsurlardır. Altın Koza isminin sürekli değiştirilmesi, adeta yap-boz tahtası haline dönüştürülmesi işin ciddiyetiyle de bağdaşmaz” diye konuştu.

“ALTIN KOZA, İŞÇİYİ, KÖYLÜYÜ HATIRLATIR”
Kültürel ve sanatsal etkinliklerin uzun bir sürecin ardından ismiyle birlikte marka haline geldiğini vurgulayan Kuzu, “Adana denince akla sinema ve Yılmaz Güney gelir. Yılmaz Güney adı da kolayca Altın Koza’yı çağrıştırır. Altın Koza, Adanalıya son yıllarda ekim alanları azalan ancak Türkiye tarım sektörü için stratejik bir ürün olan pamuğu, emeği, işçiyi, köylüyü hatırlatır. Altın Koza, bu paydaşların sinemada harmanlanmasını, duyguyu, demokrasiyi, ağıtları, yaşanmışlıkları, parçalanmışlıkları ve ötelenmişliği gün yüzüne vurur” dedi.

Geleneksel ve uluslar arası bir marka haline gelmiş ‘Altın Koza’ isminin değerini korumanın, gelecek nesillere aktarmanın önemine işaret eden Kuzu, bu  yanlışlıktan bir an önce dönülmesi çağrısında bulundu.

www.adanahabermerkezi.com