Aurora Borealis; Kuzey Işıkları Ve Kuzey İsveç / Nilgün Anagök – altinrota.org

Hayatımdaki önemli dönüm noktalarından biri İsveç´e taşınmak oldu. Burada bulunduğum sürece gezdiğim yerler arasında beni en çok etkileyen Kuzey İsveç. Kuzey kutup dairesi yakınlarına ilk seyahatimde sessiz ve durgun doğa beni büyüledi. Kuzey ışıklarını görme şansım oldu ve karadaki durgunluğun tam tersine gökyüzündeki hareketli gösteri beni hayran bıraktı.

Kış aylarında kuzey ışıklarını görmek, köpek kızağı yapmak ve Sami kültürünü yakından tanıyabilmek için ideal bir gezi rotası.

Gezimize Kirunadan başlayalım ve sonra Kuzey ışıklarını görmek için trenle Abisko Doğa alanına gidelim birlikte:

Kiruna Kuzey İsveçte en bilinen şehir. Şehir dediysem aklınıza kalabalık ve hareketli bir yer gelmesin. Burada yaklaşık 17.000 kişi yaşıyor. Şehrin tamamını yürüyerek sadece gezmek 15 dakika sürüyor. Ben Ocak ayında Kiruna havaalanına gelip buradan taksi ile şehir merkezine gittiğimde karanlık ve soğuk beni karşılamıştı. Eğer tur olmadan kendiniz seyahat ediyorsanız, otel resepsiyonu calışma saatleri, taksi ve araç ayarlama konularında dikkatli olmanızı öneririm.

(Kiruna kilisesi)

Kiruna, Jukkasjärvi bölgesindeki buz oteli ile çok ünlü. Buz oteli her yıl Torne nehrinden alınan buzlar ile yeniden inşa ediliyor. Aralık ve Nisan ayları arasında oteldeki yaklaşık 90 odayi gezebilir, buz bardaklarından votka içebilir ya da dilersiniz gece ren geyiği postları ve uyku tulumuna sarılarak  buzdan yatağınızda -5 derecede kalabilirsiniz.

Yazının devamını okumak için tıklayın