Bu tıklar sadece bizim değil dünyanın sorunu – Sinem Vural

Sinem Vural

YouTube, iTunes, Spotify üzerinden haksız kazanç sağlamak için satın alınan tıklanma oranları gün geçtikçe artıyor.

Son olarak Amerikalı rap’çi Tekashi 6ix9ine, Ariana Grande ve Justin Bieber’ın Billboard listesinde 1 numara olmak için 6 ayrı kredi kartından 30 bin single alımı gerçekleştirdiğini iddia etti.
Grande’nin Bieber’la ortak çalışması olan ve gelirinin “First Responders Children’s Foundation” isimli derneğe bağışlanan “Stuck With U” şarkısının zirveye oturmasına Tekashi şöyle tepki gösterdi; “Billboard listesinin yalan olduğunu dünyaya söylemek isterim çünkü birinci sırayı satın alabiliyorsunuz.”
Ünlü rapçi sosyal medyadaki konuşmasında Billboard editörlerini hedef aldı. Tekashi, 6 ayrı kredi kartıyla 30 bin single nasıl satın alındığını sorguladı ve elindeki listeleri göstererek üçüncü sıradaki şarkısı “Gooba”nın dinlenme oranlarının da düşük gösterildiğini iddia etti.
Ortalık karışınca Grande yanıt verdi: “Kariyerimin ilk beş yılında hiç birinci sırada olmadım. Bu gibi sitelerde kişi başı 4 adet satın alma sınırlaması var. Benim ve Justin’in hayranları bu şarkıyı satın aldı. Satışlar dinlenmeden daha fazla. Bu başarıyı gölgeleyemezsiniz. Bu sayede yardım için para topladık.”
Bieber da yanıt verdi: “Nielsen şirketi de rakamları kontrol etti ve şarkıyı satın alan sevenlerimizin ilgisi inanılmaz.”
Billboard ise bu kez sessiz kalamayarak rakamları paylaştı. “Gooba” şarkısının 55 milyon kez dinlendiğini fakat 24 bin adet satış yaptığını belirtti. “Stuck with You” şarkısınınsa 28 milyon kez dinlenmesinin yanı sıra 108 bin kez satın alındığını vurguladı.

Yazının devamını okumak için tıklayın