Kudret Sönmez Renkler

Camın her kırığı batar mı, kesebilir mi, acıtabilir mi canları? Dilim dilim edebilir mi duyguları, yaralayabilir mi düşünceleri?.. Kazayla veya kasten kırılmış bir camın çerçevesinden bakarsak, revan olup yola düşmüş bir soru silsilesi oluşabilir kafamızda… İşin iyi tarafı, sanatsal boyutu da var durumun. Bilinçli şekilde kesilmiş, biçilmiş; birbirine eklenip imar edilmiş sırça köşkleri sıkça duyarız… Onu bir yana bırakalım, sırçanın terzileri de var dünyamızda. Zanaatı değil de sanatı seçip özgün giysileri hayatımıza katan yürekler var. Lafı uzatmadan kesip, eritip asıl konumuza geçelim dilerseniz!

***

Nehir Özerpalet… Ömrünün önemli bir kısmını cam kırıklarına can vererek geçirmiş Adanalı bir sanatçıdır. Nerdeyse günün 24 saatini keski, şalümo, füzyon fırını ve elbette ki camlarla geçirir. Üretmek onun tartışmasız yaşam tarzıdır… Son olarak, geçtiğimiz Mayıs ayında, 7. Uluslararası Denizli Cam Bienali’nde çıkmıştır sanat sahnesine. Alkışların çığ gibi büyüdüğü bir ortamda Çukurova’yı başarıyla temsil etmiştir. Dilerseniz konunun detaylarını Nehir Özerpalet’in anlatımıyla öğrenelim:

“Bu yıl 7’ncisi düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek cam bienalinin teması ‘Kırılgan Düşler’di… Cam kostümümü tasarlarken, bir dönemimde çokça kırıldığım, maddi ve manevi olarak zorlandığım düşümü cam kostümüme yansıttım. Tabi ki bu bir ekip işiydi. Stilistim Ayla Kahyalar ve dikim kısmında Yüksel Dönmezler’e düşüncelerimi anlattım. Onlar da, Amazon Kadın’ı temsil eden siyah deriden bir kostüm hazırladılar. Ben de tüm kostümü kapsayan camdan beyaz çiçekler yaptım… Karanlıktan aydınlığa çıkışımın öyküsünü özenle seçtiğim müzik koreografimle, kostümün parçası olan cam bıçağım ve okumla sahneledim… Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla etkinliğe 100 cam sanatçısı olarak katıldık. Ayrıca 12 ülkeden gelen sanatçılarla dolu dolu bir bienal gerçekleştirdik… Yanı sıra, depremzedeler yararına sanatçıların bağışladığı eserler satışa sunuldu. Ben 2 eserimi bağışladım. Toplamda 250.000 TL’lik satış yapılması, sanatın büyüsünü ve iyileştirici gücünü bir kez daha ortaya koydu.”

 

 

Sanata atıklarla dokundular

Turgut İçgören Ortaokulu ‘’Atıklardan Sanata’’ başlıklı bir etkinlik düzenledi…  30 Mayıs Salı günü saat 13.30’da Tarsus Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde açılan resim sergisi;  şişe kapakları, plastik ve çevreye atılmış her türlü objenin sanat adına kullanılmasıyla gerçekleşti. Çevre sorunlarına dikkat çekebilmek amacıyla oluşturulan tablolar Öğretmen Erdal Göçen’nin öncülüğünde Gönül Nur Demirci, Zeynep Melek Demirci, Cansu Oral, Canan Oral, Elif Elmasiğne, Zühre Elmasiğne, Betül Öz, Elif Yıldız, Hiva Validaşti, Berfin Aktop ve birçok öğrencinin emeğiyle yapıldı. Açılışa protokol misafirleri, öğrenci velileri katılımlarıyla güç verdiler. Sergi 17 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek. Konuya dair bilgilerse şu sözlerle açıklandı:

“Büyük boyda 11 adet tablodan oluşan sergi, çevrede gördüğümüz bu atıkların neden olduğu çevre sorunlarına karşı uyarıcı olmayı öğrenciler görev ediniyorlar. Atıkların sanat yapıtlarında kullanılması izleyicileri şaşırtıp etkilerken, çevreye karşı duyarlı bir bakış açısı ortaya koyan Öğretmen Erdal Göçen ve öğrencilerini tüm izleyiciler kutladılar.”

 

 

 

Çukurovalı ressamlar Antalya’yı renklendirecek

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Adana Şube Başkanı Gülşen Doğan ve Antalya Şube Başkanı Mehmet Rıza Ünlü, Antalya’da sanatsal bir etkinlik gerçekleştiriyor… 5 Haziran Pazartesi günü saat 17.30’da Muratpaşa Belediyesi Aydın Kanza Kültür Merkezi’nde başlayacak olan karma resim sergisinde Adanalı 13 GESAM üyesinin 35 tablosu sergilenecek. Yanı sıra Hatay ve Mersin il temsilciliklerinin de katkı sağlayacağı sergide toplam 35 üyenin 70 çalışması da yer alacak. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılına ithafen düzenlenen etkinliğe Adana’dan şu isimler katılacak:

Ferah Eker, Fatma Akyüz Güher, Gülay Yılmaz, Güneş Akçay, Gülşen Doğan, Nevin Arıkoğlu, Nuri Börüban, Nur Yırtıcı, Saliha Yeşilköy, Sibel Çakar, Semra Ayşen, Tevfik Gökdemir, Yurdagül Sidal

GESAM Hatay İl Temsilcisi Mahmut Özkoca ve Mersin İl Temsilcisi Halit Şahin’in de desteklediği                     sergi, 5 gün süreyle sunumda kalacak.

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan