ÇDSO 12 Ocak Konser yorumu, Taşar Erkol

Konser Tarihi                       : 12 Ocak 2024 – Cuma

Konser Saati                         : 20:00

Konser Salonu                      : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

 

KONSER PROGRAMI

 

  1. S. PROKOFİEV KEMAN KONÇERTOSU No: 1
  2. N. R. KORSAKOV SCHEHERAZADE

 

ŞEF                : İbrahim YAZICI

SOLİST         : Alican SÜNER                   “keman”

 

Bu akşamki konserin 1. bölümünde Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Rus besteci Sergey Sergeyeviç Prokofiev’in Op.19 Re Majör 1 numaralı Keman Konçertosu’nu seslendiren keman sanatçısı Alican Süner’e eşlik etti.

Güzel yorumuyla Alican Süner dinleyiciler tarafından çok beğenildi.

Eserin ikinci bölümünde alışılmışın aksine bir Scherzo, “Vivacissimo / çok canlı” işaretini taşıyan bu bölümün parlak, gergin havası, bestecinin durmaksızın değişen şakacı, muzip mizacını yansıtması, rondo biçiminde dökülmüş, sayısız ve ani eklemlenme, vurgu değişimleriyle doluydu.

Eserin üçüncü bölümünde bestecinin büyük kodada gerçekleştirilen ustaca bir tematik entegrasyon çalışması dikkat çekmektedir. Solistin de çok güzel şekilde seslendirdiği göz ardı edilemez…

Dinleyicilerin beğenilerini uzun alkışla üstelemesi üzerine sanatçı 2 kez bis yaparak, dinleyicilerin beğenisini yanıtladı.

Konserin 2. bölümünde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Rus besteci Nikolay Rimski-Korsakov’un Binbir Gece Masalları ndan esinlenilen Scheherazade adlı eseri seslendirdi.

Eser, Rus müziği ve Nikolay Rimski-Korsakov’a özgü özellikleri bir araya getiren ve görkemli, renkli orkestrasyona yer veren, İmparatorluk Rusya’sı tarihine has, doğuya ilgiyi, daha genel anlamda da oryantalizmi bünyesinde barındıran bir çalışma olarak ön plana çıkaran bestecinin en popüler çalışması olduğu düşünülür.

İbrahim Yazıcı yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının yorumu, tartışmasız çok güzeldi. Orkestra şefinin orkestra sanatçılarıyla olan çok güzel uyumu, dinleyicilerin beğenisini kazandı.

Başkemancı Yusuf Yalçın, Çello sanatçısı İlahe Özşahin, Arp Sanatçısı Gizem Yılmaz Aksoy, Fagot sanatçısı Osman Fırat ve bu konserde fagot çalarak, orkestrasını yalnız bırakmayıp, destek veren Şef Yardımcısı Eray İnal, Obua sanatçısı Pelin Ayhan ile tüm orkestra sanatçılarının uyumu gerçekten görkemliydi.

Dinleyiciler, beğenilerini Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarını ayakta uzun alkışlarla ifade ettiler.

Bu konserin hazırlanmasında emeği geçen Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın tüm çalışanlarına, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kuruluna, Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarına, Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı’ya, Keman sanatçısı Alican Süner’e, Çukurova Devlet Senfonisine duyduğum mutluluğu sunarım.

Daha da güzel konserler dinlemek üzere

Sanatla kalınız !!!

 

Taşar ERKOL