ÇDSO’dan Bahar Konseri – Taşar Erkol

Taşar Erkol

“ÇDSO BAHAR KONSERİ”

Tarih              : 09.05.2019   Perşembe        Saat    : 21:00

                          10.05.2019    Cuma              Saat    : 21:00

Yer                 : Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu

Şef                  : Murat GÖKTAŞ

Solistler                      : Anıl EDEBALE                              “piyano”
  Hale CİĞER                                                “vokal”
  Ümit BURAK TEKİNAY              “vokal”
  Alperen YEŞİLYURT                    “vokal”
  Burak USLU                                   “elektrogitar”
  Fatih HARMANTEPE                    “basgitar”
  Ödül ÜNAL                                                “davul”


Program        : BARIŞ MANÇO & CEM KARACA Şarkıları

Orkestrasyon : Anıl EDEBALE                                                                

Barış MANÇO

Doğum  : 02 Ocak 1943, Saat: 02:00, Zeynep Kamil Hastanesi, Bağlarbaşı, Üsküdar, İstanbul

Ölüm     : 31 Ocak 1999 Saat 01:30Siyami Ersek Göğüs-Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi

Defin     : 03 Şubat 1999 Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı, İstanbul

Türkiye tarihinin en fazla ilgi çekmiş, en aykırı müzik insanlarından birisi olan Barış Manço; besteci, şarkı sözü yazarı, yazar, gezgin, müzisyen, ses sanatçısı ve televizyon programı yapımcısıydı. Uzun saçları, asla çıkartmadığı şövalye yüzükleri, yurt içinde ve yurt dışında kazandığı müzikal başarıları ile ülkemizin unutulmayan simaları arasına girmiş olan Manço, yaşadığı zaman diliminde dünyada en fazla ülkeyi dolaşmış T.C. vatandaşı olarak, gezdiği 150’den fazla ülke ile kırılması zor bir rekora imza atmıştır.

Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle özellikle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Lise yılları Galatasaray Lisesi’nde başladı. Müzik hayatına Galatasaray Lisesi’nde adım atan Barış Manço’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar”, ikincisi ise “Harmoniler” di. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’ne geçiş yaptı. Lise yılları bittiğinde “Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi” nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da “Lemistgrees” adında, Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı, İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. “Lemistgrees” le çalışmalarının sürdüğü iki yıl içerisinde Paris “Olympia” da konser verdi. 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı. 1970 yılında Türkiye’ye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adlı grubu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Onuncu plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük bir çıkış yaptı, albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. “Dağlar Dağlar” çalışması, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Aynı yıl Kurtalan Ekspres’i kurdu. İlk klipini 1973’te, “Hey Koca Topçu” çekti. 1975’te ilk albümü “2023” ü yaptı. 1978’de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.
1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı, ancak elendi. 1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplar’a” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km’ye yakın yol kat etti. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm / kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe olarak yorumlandı. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço’nun 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı, yine aynı yıl “Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora” unvanı, “Uluslararası Teknoloji Ödülü”, “Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü”, “Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı”, “Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı”, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen “Türkmen Vatandaşlığı” ödülleri vardır. Devlet Sanatçısı unvanı bulunan Barış Manço’nun cenazesi için devlet töreni düzenlendi. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi’ne getirilerek tören düzenlendi, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana, Türk Sanat Dünyası’nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi. “Ekvator’dan Kutuplar’a” 5 kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek, ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.

Cem KARACA

Doğum  : 5 Nisan 1945 İstanbul         

Ölüm     : 08 Şubat 2004, Bakırköy Acıbadem Hastanesi, İstanbul

Defin     : 09 Şubat 2004, Karacaahmet Mezarlığı

Toto Karaca ve Mehmet Karaca’nın ilk çocuğudur. Tiyatro ve Müzik ile birlikte iç içe büyüyen Cem Karaca’nın müzik ile ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa’nın Cem Karacaya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur. 14 yaşında İzmir’de âşık olduğu kızı etkilemek için Johnny Guitar adlı şarkıyı söyleyen Cem Karaca, annesi Toto Karacay’ı daha çok etkiler. Cem Karaca’nın müziğe olan yatkınlığını gören Toto Karaca, oğlunun müziğe yönelmesinde büyük rol oynamıştır.  Profesyonel müzik hayatının ilk dönemlerinde Rock’n Roll tarzı çalışmalarıyla bilinen Cem Karaca 1963 senesine doğru “Dinamitler” adı altında arkadaşları ile kurduğu grupla sahne almaya başladı. Ayni sene “Dinamitler” grubunun dağılmasının ardından “Bekledikleriniz” ile geri döndü Cem Karaca. Bir iki ay süren “Bekledikleriniz” grubunu Gökçen Kaynatan’ın grubu izledi. Gökçen Kaynatan’ın grubuyla müzik hayatını sürdüren Cem Karaca, gruptan ayrıldıktan sonra bir süre tiyatro ile ilgilendi. Müzikten kopmak istemeyen Cem Karaca 1964 yılında “Cem Karaca – Jaguarlar” grubunu kurdu. 1967 – 1969 yılları arasında “Apaşlar” grubu, Hürriyet gazetesinin düzenlediği altın mikrofon yarışmasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı. Apaşlar’ı “Kardaşlar” grubu izledi. Kardaşlar Dadaloğlu çalışmasıyla büyük başarı elde etti. Kardaşlar grubundan ayrılan Karaca, “Moğollar” grubu ile çalışmalarını sürdürdü. Moğollar grubunun dağılması Cem Karaca’nın “Dervişan” grubunu kurmasına yol açtı. Grup politik – rock ve progressive rock çalışmalarıyla biliniyordu ve Cem Karaca tam anlamıyla ilk stüdyo albümü; “Yoksulluk Kader Olamaz”ı Dervişan ile çıkardı. Edirdahan grubunun çalışmaları ardından Almanya’ya gidip 1987 yılına kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Yurda geri döndükten sonra 1990 ve 1992 yıllarında “Yiyin Efendiler” ve “Nerede Kalmıştık” albümleriyle müzik hayatını sürdürdü. 1997 yılında Ağır Roman’ ın film müziği “Resimdeki Gözyaşları” Cem Karaca’yı yeniden popular yaptı. 1999 yılında “Bindik Bir Alamete…” albümünü çıkaran Cem Karaca, Kahpe Bizans filmi için 3 parça kaydedip filmde de küçük bir rol aldı. Şubat 2001’de Murat Töz, Barış Göker ve Cengiz Tuncer ile “Cem Karaca Trio” olarak sahne almaya başladı. Mayıs 2001’de ise Barış Manço’nun ölümü ile vokalistsiz kalan Kurtalan Ekspres ile beraber çalmaya başladı. 2002’de “Yol Arkadaşları” adlı grubu kurup yine onlarla sahne aldı. Ölümünden önce kaydettiği son şarkılar ancak ölümünden kısa süre sonra yayınlandı. Mayıs 2005 tarihinde, ölümünden 10 gün önce (2004) Mahsun Kırmızıgül ile kaydettiği “Hayat Ne Garip?”, Kırmızıgül’ün Sarı Sarı albümünde yayınlandı.  8 Şubat 2004 sabahında, solunum ve kalp yetmezliğine bağlı olarak ağır bir kalp krizi geçirdi. Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde 59 yaşında hayata gözlerini yumdu.          

    TAŞAR ERKOL

adabul.com