Eski Zamanlardaki Adana Fotoğrafları / Fahri Işık – Yaşar Yanardağ

Fahri Işık

Bugün size Cukurovamızın yetiştirdiği ve Çukurovadan sesler programının önemli bir icracısını tanıtmak istiyorum.
FAHRİ IŞIK

1938 yılında Tarsus un Fatih mahallesinde doğdu.
Okul çağında sokaklarda simit satmış, türkü söyleyerek babası ile tarlalarda orak sallamış, düven sürmüş, pamuk toplamıştır.
1950 yılında 12 yaşında iken Çukurova fabrikasında çalışmaya başlamış, okula giden arkadaşlarından okuma, yazma öğrenmiştir.
1948 yılında Tarsus Dutlu kahvede saz eşliğinde ilk türküsünü Aşık Veysel ile birlikte okumuş ve tepsiyle Aşık Veysel ‘e para toplamıştır.
Aynı Aşık Veysel ile 1965 yılında Adana öğretmenler bahçesinde aynı sahnede birlikte türkü söylemiştir. Askerliğinde Hava gücünde futbol oynadı. Lakabı “Puşkaş; dı.
1964 te dışarıdan imtihan ile İlkokul diploması aldı ve Ortaokul ve Lise diploması hayalini kurarken Cukurova Radyosu seçmelerini yüzlerce ses arasından kazanarak Radyoya seçildi. 12 yıllık Çukurova çalışmaları sırasında 36 plak doldurdu.
Bunlar içinde kendisine ait olanları
” Agora Meyhanesi ;
” Mazide hatıram ;
” Komşumun kızı ;
” Hülyamsın ;
“. Eyvah ;
” Feryat ;
“Toros larda bir güzel ;
” Nikah memuru ;
Gibi şarkı ve türkü formunda eserlerdir.
1969 yılında Emel hanımla evlendi 5 çocuğu oldu.
1973 te TRT Çukurovadan Sesler programını kaldırdı, böylece yöremizin sesi can damarlarından kesildi.
Çukurovada köy köy ova ova binbir güçlükle derlenen güzelim türküler ve onları seslendiren pırıl pırıl sesler acımasızca susturuldu.
Hollanda da Hengelo şehrinde kendisinin kurduğu Türk Kültür ve Sanat Vakfının başkanlığını yapmaktadır. Değişik zamanlarda TRT ye konuk sanatçı olarak Hollanda’dan davet edilmektedir.
1999 yılında Adana Valiliğinin kültür bakanlığı ile ortaklaşa basılan Çukurova türküleri adlı kitap ve 5 setlik kaset çalışmasında görev aldı ve Adana Valisi Oğuz Kağan dan başarılı sanatçı plaketini aldı.
Agora Meyhanesi ve Feryat adlı eserleri
Yıllardır sevilerek dinlenmektedir.
Allah uzun ömürler versin.
Fotoğraf alıntıdır.