Evde olmayan konfor, bu ofiste

HOME&OFFICE CONCEPT’in ilk editörü Mimar Mine Liman önderliğinde, çok sayıda projeye imza atan Atölye360’ın yeni ofisine konuk olduk.

2016 yazını yeni ofislerini, tamamen ihtiyaçlara yönelik tasarlayarak geçiren Atölye360, fark yaratacak yeni projelerine, Onan Yapı için ilk çalışmaları olan No.16 Apartmanı’nın zemin ve asma katında devam ediyor.

İçeriye girdiğimizde, zemin katta bizi ilk olarak Temiz İş Mermer’in bukmeç Muğla mermeri ile yapılan danışma bankosu ve Çağla Nur Çolak karşılıyor. Sağda yer alan ofiste Mimar Güliz Çetin ve İç Mimar Yeşim Kıyak çalışıyor. Üst kata  çıkan sac büküm merdiven, Bekir usta tarafından yapılmış. Bu merdivenin altında ise, herkesi mest eden ve herkesin yüzüne tebessüm konduran dinlenme hamağı bulunuyor.

Zemin katta, yer döşemesinde Villeroy&-Boch seramikleri, farklı ebatlarda kesilerek uygulanmış. Asma katta ise Hollanda menşeili karo halı kullanılmış. Ofisin genelinde, uvarlarda, Atölye360 ekibinin kendi boyamaları mevcut. Esin Gürani, Atölye360’ın kurumsal kimliğini yeniden yorumlamış ve ekipten bir renk istemiş ve bu renk WC kapılarında, basamakta, bazı duvarlarda rastlanan sarı olarak belirlenmiş.

Halılardaki fırça darbesi ve degradelik, duvarlara ve kartvizitlere kadar yansımış.

Asma katta bulunan fuaye ve sergi alanına Mine Liman’ın odası ve tüm çalışanların bazen birlikte çalıştığı-eğlendiği casual alan bağlanıyor. Casual alan, çalışanların eğlenceli zaman geçirmeleri için tasarlanmış. Kendi tasarımları olan bir kitaplık, yer minderleri, gitar, satranç, soliter, çalışanların ve konukların bu alanda kullanabilecekleri detaylar. Ortada yer alan ahşap masa ise birlikte çalışma ve yeme-içme amacını taşıyor.

Casual alan ve toplantı odası arasında, bu kata hizmet veren kitchenette yer alıyor.Kapılar keçe ile Erhan Kesikparmak tarafından sürgü sistem olarak yapılmış. Sona kadar açıldığında, mekânlar birbirine karışıyor. Kendi tasarımları oturma bankları, Seramik Sanatçısı Bilge Uğur imzalı 3 Kafadar (Atölye360’ın verdiği isim bu), Pehlivan Reklam Fahri Pelit’in kendi eliyle yazdığı Atatürk’ün sözleri ve bugüne kadar yapılan işlerden bir kısmının sergilendiği Atölye360 tasarımı sergileme ünitesi de burada yer alıyor. Koleksiyon Mobilya, Foscarini, Artur Alvarez aydınlatmalar da mekânı dolduruyor.

HAZIRLAYAN: AYSUN ÖNCÜL • FOTOĞRAFLAR: YAKUP KÜTÜK