Evrencan Gündüz: Türkiye mutsuz, ‘Anadolu Funk’la itiraz ediyorum

Müzisyen Evrencan Gündüz yeni albümü ‘Anadolu Funk’ı anlattı; ‘Merhaba’ diyene cevap vermeyen insanların olduğu bir topluluğa nasıl dönüştük. Ben de bir genç olarak bunu tekrar dönüştürmek ve sevgi yoluna değiştirmek istiyorum. Bu yüzden Anadolu Funk.

Alternatif müziğin genç isimi Evrencan Gündüz yeni albümü ‘Anadolu Funk’ ile Ayşen Güven’e konuk oldu. Albümün ve şarkıların oluşum serüvenini anlatan Gündüz, ilhamını Anadolu kültüründen ve Türkiye’nin koşulsuz sevgisinden aldığını söyledi.

Türkiye’nin mutsuz ve içine kapanık bir topluluğa dönüştüğünü ifade eden Gündüz, bu duruma Anadolu Funk’la itiraz ettiğini belirterek “Ben de bir genç olarak bunu tekrar dönüştürmek ve sevgi yoluna değiştirmek istiyorum. Bu yüzden Anadolu Funk. Ben bir coğrafyada yaşıyorum ve bir kültüre sahibim. Bu özel bir şey. Bu havalı bir şey arkadaşlar. Türküler havalıdır. Bağlama çalmak havalıdır” dedi.

https://t24.com.tr/video/evrencan-gunduz-turkiye-mutsuz-anadolu-funk-la-itiraz-ediyorum,44461 ( söyleşiyi izlemek için linke tıklayın)

“Türküler havalıdır; bağlama çalmak havalıdır”

Anadolu’nun eşsiz tınılarıyla evrensel bir müzik yaptığını belirten Gündüz,  ‘Anadolu Funk’ albümünü Gündüz anlattı:

“Bizi bir araya getiren temel unsurları, kendimce müzik ve kültürel olarak; yemek sofrası, kahvaltıda tanımadığın kişiye ‘Afiyet olsun, gel birlikte olsun’. Ben çok yerde görmedim bunu. ‘Tanrı misafiriyim’, ‘gir’ falan. Bu koşulsuz sevginin var olduğu bir memlekette büyüyerek bu kadar ‘Merhaba’ diyene cevap vermeyen insanların olduğu bir topluluğa nasıl dönüştük. Ben de bir genç olarak bunu tekrar dönüştürmek ve sevgi yoluna değiştirmek istiyorum. Bu yüzden Anadolu Funk. Ben bir coğrafyada yaşıyorum ve bir kültüre sahibim. Bu özel bir şey. Bu havalı bir şey arkadaşlar. Türküler havalıdır. Bağlama çalmak havalıdır. Bir türküyü sokakta dinlemek güzeldir. 

Bir gün aralarında üç dakika yok. Bir tane Ferdy Klein dinliyorum. Çok büyük bir usta. Üç tane kingden biri. Mesela üçüncü dakikada Erdal Erzincan diliyorum. Hemen araya Donny Hathaway’den eski 70’lerden soul sanatçısı Ghetto Boy dinliyorum. Hemen arkasından Gönül Dağı dinliyorum. Çünkü içinde sevgi olan, ışık olan, bir şey anlatan herkes zaten ozan oluyor. Yani hepsi bir şey anlatma derdinde.”

“Usta müzisyenlere benzetildiğinizde küçülmeyin onunla yücelin”

70’lerin en başarılı soul müzisyenlerinden Hathaway’ın şarkısında gettodaki bir çocuğu anlatırken Anadoluda’ki sanatçının ise toprak işleyen ve geçim derdinde olan bir insanı ve halkı anlattığını söyleyen Gündüz, müziğinin içindeki anlatının ne ifade ettiğiyle ilgili şunları söyledi:

“Bunların hepsini birleştirince aslında hiçbir şeyin hiçbir şeyden farkı kalmıyor. Böyle o kadar uzun sentezler var ki. Kendi içimde bunların öyle güzel kombinasyonları olması gerekiyor ki. Hem böyle kendimden çıktığını bilmem gerekiyor. Evet bu ben; çok ben ama isimlendiğim her şeyi de çok güzel taşıyorum ve bundan gurur duyuyorum. Mesela Bozacı şarkısını dinlediler;  ‘Barış Manço’ya benziyor’ dediler. Bunlar harika. Evet amaç o. ‘Asım abinin gitarını çok güzel taşıyor’ dediler. Evet. Bunlar mesela bazı müzisyenlere şey geliyor; onun içinde küçülmeyin onunla yücelin. Onları da arkanıza alıp onunla devam edin.”

https://t24.com.tr/video/evrencan-gunduz-turkiye-mutsuz-anadolu-funk-la-itiraz-ediyorum,44461

Boza şarkısını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz

Boza