Gönül Paksoy’un ‘Atıksız Mutfak’ kitabı – Tayyar Zaimoğlu

Geçtiğimiz hafta Adana Slowfood olarak “Atıksız Mutfak” konusunda muhteşem bir söyleşi yaptığımız Gönül Paksoy’un “Atıksız Mutfak” kitabını paylaşmak istedim.

Gönül Paksoy, Tasarımcı, Sanatçı, Eğitmen, Kültür Elçisi, Yazar, davetleri, sergileri, koleksiyonları, onlarca ödülleri olan kişiliğin özelliklerini say say bitmeyen bir hazine. Her biri sanat eseri olan 14 tane kitabı var ki bende 10 tanesi var.

Gönül Paksoy elinin değdiği her şeyi özel bir tasarıma dönüştüren ve her biri bir tablo gibi tasarladığı yemekleri ve sofraları lezzet bakımından olduğu kadar görsel olarak da muhteşem.

Atıksız Mutfak’ta çöpe attığımız pek çok şeyin değişik bir lezzete dönüşebileceğini görüyoruz. Limonların kabuklarını, maydanozun saplarını, karpuzun kabuklarını, hamsinin kılçığını değerlendiren Gönül Paksoy’un kitabı Atıksız Mutfak’ta sofralara değer katan yeni bir lezzete dönüşüyor.

Gönül Paksoy’un daha iyi bir dünya ve daha sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler veren kitabında verdiği tavsiyelerle normalde de yediklerinizi daha lezzetli bir hale getirebiliyorsunuz.
Genelde domatesin, elmanın kabuğunu israf etmememiz için söylenen “Vitamini kabuğunda” sözlerini hepimiz duymuşuzdur. Gönül Paksoy’un kitabı, bu konuda da çok yol gösterici ve çok anlam yüklü. Bu kitabı okurken karpuz kabuğuyla hafif ve nefis zeytinyağlılar, hatta tatlılar hazırlayabileceğinizi, muz kabuğu ile bile bir çeşit dolma yapabileceğinizi keşfediyorsunuz. Minicik doğranmış maydanoz sapları pilava bambaşka bir lezzet kazandırıyor. Evet her gün çöpe attıklarımızla mucizeler yaratılabiliyor. Gönül Paksoy’un kitaplarından mutlaka temin etmenizi ve okumanızı tavsiye ederim.

Gönül Paksoy’un bugüne kadar yazdığı 14 kitabın tamamında bir öğreti, bir kültür, bugünümüze ve gelecek kuşaklara bırakılmış çok güzel mesajlar var. Ne mutlu böyle değerli bir dostumuz olduğu için. Ülkemize ve bizlere çok güzel değerler kattığınız için çok teşekkürler sevgili Gönül Paksoy.