BBC seçti: 2022’de izlenmesi gereken 22 film

BBC’nin film eleştirmenleri 2022’de vizyona girecek filmlerden ‘izlenmesi gereken’ 22 filmi seçti.

Nicholas Barber ve Caryn James’in seçtiği filmlerin listesi şöyle:

A Hero

Usta yönetmen Asghar Farhadi’nin filmi bu yılki en iyi uluslararası film Oscar’larında kısa listede. Filmin kusurlu ama sempatik kahramanı, borcu nedeniyle hapiste olan Rahim, iki günlük izinle dışarı çıktığında borcundan kurtulmanın yollarını arıyor.

Filmde bir kez daha, günümüz İran’ında gelenek, ahlak, siyaset ve değişen toplumdaki çatışma Farhadi’nın karakterlerinde vücut buluyor.

(Vizyon tarihi 7 Ocak) https://a38348f5999a0e0c9872c3359d36fa32.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Belle

‘Güzel ve Çirkin’in siber punk versiyonu anime film, geçen yıl Cannes Film Festivali prömiyerinde 14 dakika boyunca ayakta alkışlanmıştı. Japon yönetmen Mamoru Hosoda’nın göz kamaştırıcı animesi, peri masalı romantizmini, lise pembe dizisini, süper kahraman hikayesini ve bilim kurgu gizemini bir arada sunuyor. Bunun da ötesinde film her karenin sonsuz gibi görünün küçük detaylarla parıldadığı teknik bir mucize. Filmde gerçek dünyada şarkı söyleyemeyecek kadar utangaç liseli bir kız sanal dünyada çok ünlü bir pop yıldızı oluyor. Herkes bu yıldızın gerçek kimliğini çözmeye çalışırken, Belle sanal ortamda tanıştığı ‘Çirkin’in kim olduğunu çözmeye çalışıyor.

(Vizyon tarihi 14 Ocak)

The Batman

Fotoğraf: WB

Robert Pattison’ın Batman kostümünü giydiği filmin yönetmeni Matt Reeves, kendi Batman versiyonunu ‘Kurt Cobain’den esinlenmiş ‘grungy’ bir süper kahraman’ olarak anlatıyor.

Pattinson, suç şehri Gotham’ı kurtarmasının henüz ikinci yılında olan ve acımasız Riddler’a (Paul Dano) karşı koyarken yolunu bulmaya devam eden bir kahramanı canlandırıyor. Colin Farrell, protez katmanlarının altında, Penguen rolünde.

Filmin karanlık atmosferine rağmen tanıtımların birinde Kedi Kadın’a (Zoe Kravitz) “Ne kadar çok kedin var” diyen Batman, izleyicilere mizah da sunulacağının habercisi.

(Vizyon tarihi 4 Mart)

Turning Red

Fotoğraf: Pixar

Bu animasyon filmi, tek başına bir kadın tarafından yönetilmesi, Kanada’da geçmesi ve Asya kökenli bir karakterin başrolde olmasıyla Pixar filmleri arasında ilklere imza atıyor. Filmde strese girdiği zaman dev bir kızıl pandaya dönüşen 13 yaşındaki çalışkan öğrenci Mei’nin hikayesi anlatılıyor.

(Vizyon tarihi 11 Mart)

Yazının devamını okumak için tıklayın