Kararan insanlık kalbi / Oğuz Makal

Hollandalı ressam Pieter Peter Bruegel aynı zamanda dört yüz altmış yıl sonra Polonyalı yönetmen, senarist Lech Majewski’nin Michael Francis Gibson’ın Bruegel üzerine yazdığı “Değirmen ve Haç/The Mill & the Cross” adlı kitabından esinlenerek çektiği filmin ana karakteridir, daha doğrusu anlatıcının kendisidir.

Kendi çağında, çağının dışında bir ustaydı Hollandalı ressam Pieter Bruegel (baba). Çağdaşları gibi portreler yapmadı, oysa ki kolayca geçimini sağlayabilirdi.

Yaşam, doğa, emekçiler-köylüler asıl konusuydu. “Köylü Bruegel” diye anıldı.

Eğer etkilendiyse Bruegel, gerçeküstü ögeler içeren resimleriyle bilinen Hieronymus Bosch dışında bir ustası olamazdı. Bosch’un “Yeryüzü Zevkleri Bahçesi” resmi bile yeterdi. Bruegel’in resimlerinden “İsyankâr Meleklerin Düşüşü” (1562) Bosch’dan esinlenmenin benzersiz örneğidir. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki bu resmiyle ilgili videoyu görmenizi dilerim.

Bruegel’in doğumundan çok önce teolog, yazar Martin Luther tezlerinin etkisiyle protestanlığı yaratan reformasyon rüzgarı Almanya’dan Flaman topraklarına esmiş, dinsel, toplumsal ve politik yaşamı değiştirmişti. Bu nedenle Katolik Kilisesi reform sonrası ortaya çıkan dini akım Protestanlığı ve bu yeni ikon kırıcılığı hareketini (İkonoklazma) tehdit olarak görecek, protestan Flamanları paralı askerlerinin kaba gücü  yardımıyla baskı altında  tutacaktır.

Peter Bruegel’in “Calvary Alayı” adlı tablosundaki yüzü aşkın figür arasında Bruegel’in kendisi de vardır. Resimde bir işkence aracına dönüşmüş tekerleğin bağlandığı kalın ve uzun direk altında, yanında Bruegel’in on altı resmine sahip olduğu bilinen Anvers’li bankacı ve koleksiyoncu Nicolaes Jonghelinck (1517–1570) olup bitenleri birlikte gözlemektedir.

Hollandalı ressam Pieter Peter Bruegel aynı zamanda dört yüz altmış yıl sonra Polonyalı yönetmen, senarist Lech Majewski’nin Michael Francis Gibson’ın Bruegel üzerine yazdığı  Değirmen ve Haç/The Mill & the Cross adlı kitabından esinlenerek çektiği filmin ana karakteridir, daha doğrusu anlatıcının kendisidir.

Lech Majewski’yi Gibson’ın kitabı harekete geçirmiştir. Michael Gibson, Majewski filmi çekmeden önce aklını kaçırmışsın”, başardığını görünce de Bruegel aklına sahip bir yönetmen” diyerek övecektir.

Makalenin devamı linkte

https://www.gazeteduvar.com.tr/kararan-insanlik-kalbi-makale-1680083

Filmi linkten izleyebilirsiniz

https://altyazilifilmizle3.com/the-mill-and-the-cross-izle.html

 

 

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan