Adana’da düzenlenen 2’nci Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali, sanatseverleri buluşturdu.

Merkez Çukurova İlçe Belediyesi tarafından 2’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali sanatseverlerin büyük ilgisini gördü. Festivalde kurulan ‘Çizim Atölyesi’nde bir ilk gerçekleşti. Etkinlikte bir araya gelen çocuklar, birbirlerinin karikatürlerini çizdi. Keyifli anlara sahne olan etkinliği vatandaşlar büyük bir beğeniyle ve alkışlarla izledi. Bülent Üstün, Emrah Ablak, Hicabi Demirci, Yılmaz Aslantürk ve Tan Oral’ın Çukurova Belediyesi bahçesinde kurulan Komik Şeyler adlı standı ve Cihan Demirci’nin Oğuz Abi’nin Gırgır’ı, Zeynep Özatalay’ın Türkiye’de Editoryal İllüstrasyon isimli paneli büyük ilgi gördü.

Festivalde Erdoğan Karayel’in yönlendirmesini yaptığı Oleksy Kustovsky ve Marco de Angelis’in ‘Dünya Neyi Çiziyor?’ söyleşisi de yer aldı. Festivale renk katan isimlerden olan Karayel’in Çizgilerde Yaşayanlar- Portre Karikatürler ile Zeynep Özatalay’ın Çizgili Türkiye Gündemi sergisi festival boyunca sergilendi.

6 ESER ÖDÜL ALDI
Festival kapsamında düzenlenen ‘Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülleri’ ile Aile konulu yarışmaya katılanlardan dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Gönderilen yüzlerce karikatür arasında dereceye giren 41 eserden 6’sı ödüle layık görüldü. Toplam 6 kişiye ödülleri jüri başkanı karikatürcü Tan Oral, Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin tarafından verildi.

Ödül töreninde konuşan Musa Kart, “Benim karikatürle yürüyüşüm 40 yıla dayanıyor. Bu yürüyüşte birbirimizi hiç bırakmadık, hiç aldatmadık. Ben Cumhuriyet davasının 29 yıllık tutuksuz sanığıyım ve susturulmak istenen tek karikatürist ben değilim. Arkadaşlarım hala cezaevindeler ve 25 Aralık’ta duruşmaları yapılacak. Onlara Çukurova’dan selamları iletiyorum. Bizler çizmeye devam edeceğiz. Çünkü biz çizerek baş edebiliyoruz yaralarımızla. Baskı politikalarına karşı mizaha ve karikatüre yaslanmaya devam edeceğiz” dedi.

ADANA’YI SANATLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’yı sanatla buluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Çetin, “Bizim bütün amacımız Adana’yı kültür ve sanata doyurabilmek. Bu yıl 2’ncisini gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, her geçen sene daha da zenginleşecek, büyüyecek, gelişecek ve sadece Türkiye’de değil dünyada da konuşulacak. Bu ödülü vermeyi kararlaştırdığımızda Musa Kart cezaevindeydi ve ben, ‘İnşallah festival gününe kadar aramızda olur ve ödülü kendisi takdim eder’ dedim, dileğim de kabul oldu. Bugün gazeteciler yazdıkları sanatçılar çizdikleri için cezaevindeler. Biz özgürlüğün, insan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin olduğu bir Türkiye istiyoruz. Bunun için de çocukluk hayalini kaybetmemiş karikatürcülerimize ihtiyaç var. Bir gün gelecek ve o gün insanlar düşündükleri, yazdıkları, çizdikleri için yargılanmayacaklar. Karikatürcü dostlarımızın da söylediği gibi, ‘Hepimiz çocuğuz ve çocuklar cezaevine girmez.”

Festival, Sunay Akın’ın Bakmak ile Görmek adlı gösterisi ile son buldu.

Kaynak: Hürriyet