Kazanan, 70’ler Türk müziği – Sinem Vural

Sinem Vural

Türkiye’deki konserleri hıncahınç dolan, bilet bulmakta zorlanılan, Türk müziğini biz Türklere itinayla geri satan Amsterdam merkezli Altın Gün, sonunda hak ettiği kıymeti Grammy’den de gördü.

“Müzik dünyasının en prestijli ödülleri” olarak lanse edilse de ağırlıklı olarak Amerikan müzik piyasasının ödüllendirildiği törende Altın Gün, ‘en iyi dünya müziği’ kategorisinde ödüle aday gösterildi. Grup bu adaylığı 2019’da yayınladığı “Gece” adlı albümleriyle aldı.
Tabii bizde bir coşku, bir “vatan millet Sakarya” durumu…
Saykedelik Türk rock grubunun kurucusu, Hollandalı bas’çı Jasper Verhulst.
Verhulst, yolu Türkiye’den geçerken 70’lerin müzikleri ve türkülerle tanışıyor. Facebook’a ilan veriyor ve ekibini topluyor.
Grupta Jasper Verhulst’a Erdinç Ecevit Yıldız, Gino Goeneveld, Ben Rider, Daniel Smienk ve solist olarak Merve Daşdemir eşlik ediyor.
26 Ocak’ta Los Angeles’ta 62’ncisi düzenlenecek Grammy Ödül Töreni’nde ödül alması muhtemel “Gece” albümünde bakın neler var:
Neşet Ertaş’ın “Yolcu” ve “Leyla”sı, Ali Ekber Çiçek’in “Vay Dünya”sı, Âşık Veysel’in “Anlatamam Derdimi” ve “Derdimi Dökersem”i, “Kolbastı”, Âşık Sümmani’nin “Ervah-ı Ezelde”si, Selda Bağcan’ın “Gesi Bağları” türküsü ve Muzaffer Sarıözen’in “Süpürgesi Yoncadan”ı.
Albümdeki “Şoför” şarkısı ise Altın Gün imzalı. Aslında bir anlamda bu başarı, güncel düzenlemeleriyle 70’ler Türk müziğinin. Tabii ki grubun başarısını ve emeklerini de yadsımayalım…

Yazının devamını okumak için tıklayın