Kudret Sönmez-RENKLER, GESAM Üyeleri El ele yarışacak

Bazen… Darmadağın hissedersin kendini. Düşüncelerin, duyguların tarumar olmuştur. Sanki, bütün evren bir araya gelip her çirkinliği bağrının kafesine tıkmıştır. Güneşin görmediği bir renksizlikte, kömür gözlü kör karanlıkla bakışırsın.  Dışarıda sen yoksundur, kendi içindeyse devasa bir ukde seni tüketir… Sonra derlenip toparlanabileceğin bir mecra ararsın. O malûm tünelin ucuna bakar göremezsin, çünkü ışık firardadır… Peki, bütün bunlara rağmen pes eder misin? Sanmam. Mutlaka ayağa kalkarsın. Ve sonra…

Sonra, başarının yaşatacağı güzelliklere erişmek için yola çıkarsın. İlk adımda kendinle yarışırsın, ardından başkalarıyla… Kaybetmek ya da kazanmak; ikisi de hayata dair deyip her engeli karşına alırsın. Bu uğurda kat ettiğin bütün yollar senindir. Sonuç ne olursan olsun, uğruna savaştığın her şeyde emeğin, çabanın yüreğine kattığı deneyimler zafer hanene yazılır… Hele ki konu sanat olursa; bir çizgi çekersen, binlercesiyle boyutlanırsın.

***

GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ulusal düzeyde yeni etkinliklere hazırlanıyor… Yerel, ulusal ve küresel boyutta birçok sanatsal oluşum gerçekleştiren, yanı sıra üyelerinin telif haklarını korumasıyla tanınan Birlik’in çalışmaları Adanalı sanat dostları tarafından da takdirle karşılanıyor… Son yıllarda yaşanan pandemi ve deprem gibi toplumsal sıkıntılar nedeniyle faaliyetlerini yavaşlatmak zorunda kalan GESAM’ın Adana Şube Başkanı Gülşen Doğan, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek projeleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Bu yıl GESAM’ın 5’incisini yapacağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen etkinlik için çalışmalarımız devam etmektedir. Konusu ‘Fikirsel Üretim Esere ve Emeğe Saygı ile Korsanla Mücadele’ olan afiş ve karikatür yarışması, öncelikli etkinliklerimiz arasında yer alıyor.

Ülkemizde, meslek birliklerinin 5846 sayılı kanunla kuruluşunun 34. yılında fikri mülkiyet kavramı gündemindeki yerini korumakta olup, dünyada telif haklarının savunulmasına özel bir önem verilmektedir. Türkiye’deki uygulayıcı ve düzenleyici birimler, toplumu telif hakları konusunda bilinçlendirmeyi ve aldığı önlemlerle nitelikli eser üretimini teşvik ederek kültür endüstrisinin gelişimine katkı sağlayan güçlü bir fikri mülkiyet sistemini hedeflemektedir. Giderek sayıları artan fikri ve sınai haklar mahkemeleri de, konuya taraf ve mağdur olanların haklarını teslim etme bağlamında bireylere yardımda bulunmaktadırlar.

2 dalda düzenlenen bu yarışma, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne, kişiler tarafından kolay anlaşılır fikre hak ihlalleri ile mücadele bilincini kurumsal bir görsel altyapı oluşturarak destekler. Bu çerçevede, toplumda görsel bilinç yaratan telif hakkını kurumsal kılacak olan geleneksel karikatür ve afiş tasarımı kazandırmayı amaçlamaktadır.

Yarışma sonucunda görsel iletişimin en etkin araçlarından olan afiş ve karikatürlerle, fikri hak ihlalleri ile mücadeleyi bireyin yaşam biçimi haline getirmesinin öneminin vurgulanacağına inancımız tamdır. Bu anlamda, ülkelerin ortak ve en ayırt edici iletişim dili olarak sanatçıların özgürce tasarlayacağı karikatür ve afiş tasarımları ile telif haklarının öneminin vurgulanacağı düşüncesindeyiz. İşte bu nedenlerle, GESAM üyelerimizi ve tüm tasarımcıları bu yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.”

Yarışmaya başvurmak için, 14 Eylül 2023 tarihine kadar zaman sınırı olduğunu belirtmekte fayda var.