Kuruyan dünyanın yeşil izleri – Kudret Sönmez

Zorlu günlerde yüreği susan sanatsal etkinlikler, Adana’da da ses vermeye başladı… Bu doğrultuda, KorArt Galeri daha güzel bir yaşam için kapılarını yeni renklere açtı. İlk sergi, 26 Nisan Çarşamba günü saat 17.30’da sanat dostlarını ağırlamaya başladı. Ressam Melike Çağıcı’nın “Green Trail / Yeşil İz” başlığı altında sunduğu tablolarıyla boyutlanan etkinlik, yoğun ilgi gördü, beğeni topladı. Çağıcı, konuya dair şu bilgileri paylaştı:

“ ‘Green Trail, Yeşil İz’ arkasında karbon izi yerine yeşil iz bırakmayı amaçlayarak, doğayı sahiplenip değerini bilmekten geçiyor. Yeşil iz, çevre hareketinin bir özelliği olarak, sürdürülebilir yaşam ve doğal kaynakların korunmasına odaklanan bir inisiyatiftir. Temel olarak bu oluşum, kişisel ve toplumsal düzeyde daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik ediyor.  Çevresel olumsuzluklar ne kadar büyük olursa olsun, değişimin öncüsü tek bir bireyin eylemi ile başlar diyorum. Sergi açılışında ağaç fidanı hediye ederek sergi ziyaretçilerinin de yeşil bir iz bırakması sağlandı… Yaşamın içindeki olumlu – olumsuzluğu, resimlerimde negatif – pozitif olarak değerlendiriyorum. Yaklaşık 10 yıldır ağaçlar ve orman üzerine çalışıyorum. Toplamda 8, ağaç konseptli ise 3 kişisel sergi gerçekleştirdim. Tanınabilir ve soyut arasındaki buluşma noktasında hepimizin hatıralarındaki ağaçlarla ilgili bir anı canlandırıp hayal gücümüzü harekete geçirerek bir konuşma yaratmaya özen gösterdim.”

Ressam Rahime Korkut tarafından kurularak sanat dünyamıza güç katan KorArt Sanat Galerisi’ndeki tablolar, 13 Mayıs 2023 tarihine kadar sanatseverle buluşmaya devam edecek.

 

Canları camla onarıyor

Camı sanatsal objelere dönüştürme konusunda pek çok başarılı işe imza atmış bir isimdir Nehir Özerpalet… Adana’daki özel atölyesinde camı keser, yakar / eritir, biçimlendirir ve bazen bir çiçek bazen de bir kalp figürü olarak kazandırır sanat dünyamıza. Aynı zamanda yetiştirdiği öğrencileriyle de tanınan Özerpalet, geçirdiğimiz sıkıntılı aylarda neler yaptığını şu sözlerle dile getirdi:

“Bizlerin içini acıtan, derinden sarsan zor zamanlardan geçiyoruz. Bu bağlamda, hepimiz bir şeylere tutunmaya çalışıyoruz… Bu süreçte bana iyi gelen, paylaşabileceğim, dayanışma içinde olabileceğimiz, sanatımla dokunabildiğim işlerle uğraşıyorum. Çünkü sanat iyileştirir, güzelleştirir… Ankara Milli Kütüphane’de, Kültür Bakanlığı himayesine alınmış çocuklarla 2 gün boyunca cam atölyesi oluşturduk. Öncesinde hiç tanışmamış olsak da sanatla birbirimize dokunduk. Bu faaliyet ne iyi geldi; görmeliydiniz yüzlerdeki mutlu gülüşleri!.. 6 Mayıs’ta Denizli Cam Bienali’nde iki eserim açık artırmada satışa sunulacak. Geliri depremzedelere ulaşacak.”

 

GESAM üyeleri Makedonya’da sergi açacak

Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) 8 Mayıs Pazartesi günü açılacak olan Kuzey Makedonya Türk Sanatçıları Sergisi’ne katılmaya hazırlanıyor… Üsküp Uluslararası Balkan Üniversitesi Sergi Salonu’nda gerçekleşecek olan sanatsal etkinlik hakkında, GESAM Adana Şube Başkanı Gülşen Doğan bilgi verdi:

“Evrensel dil ve birleştirici özelliğin unsurlarından biri olan sanat; etkinliklerle uluslararası arenada kendini en iyi ifade etme biçimi ve ortak sesidir. Eğlenirken düşündüren, düşünürken eğiten ve hayatı daha yaşanır bir hale getiren sanat yaşamımızın temel taşlarından biridir. Türkiye genelinde 107 GESAM üyesinin katılacağı Uluslararası Kuzey Makedonya Türk Sanatçılar Sergisi’nde, benimle birlikte GESAM üyeleri Aleksander Raynham, Fatma Akyüz Güher ve Güneş Akçay da Adana’yı temsilen katılacaklardır.”

Ülkemizde yaşanan sarsıntılı günler nedeniyle bir süredir ertelenen sanatsal oluşum, 11 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek.