Nil Karaibrahimgil’in iklim kriziyle mücadele için yaptığı şarkı

‘Uyan Anne, Uyan Baba’

Güzel şarkıcı Nil Karaibrahimgil’in, iklim kriziyle mücadele eden Yuvam Dünya Derneği için yazıp söylediği, “Yok sayamayacağım kadar büyük bir aciliyetin ve sorumluluğun şarkısı” dediği ‘Uyan Anne, Uyan Baba’ önceki gün yapılan lansmanla tanıtıldı ve şarkının hikayesini anlattı.

‘Uyan Anne, Uyan Baba’ şarkısını yazan ve seslendiren Nil Karaibrahimgil, “Bu şarkıyı 2050 yılında çocukların elma bulamayacağını duyduğum gün yazdım. İki yıl önceydi” dedi.

Nil Karaibrahimgil o şarkının hikayesini anlattı

20 yıl önce giydiği bir sahne kostümüyle lansmana katılan Karaibrahimgil, şarkının hikayesini şöyle anlattı:”Karlı bir dağ kasabasındaydım, koronavirüs salgını yeni başlıyordu. Koronayı da iklim krizi gibi ciddiye almıyorduk. Şarkıyı ukuleleyle, yatağın kenarında kaydettim. Söylerken ağladım. Özellikle, ‘bugün doyurup da, yarınımı aç bırakamazsın’ kısmını…”

Nil Karaibrahimgil o şarkının hikayesini anlattı

“BİR ÇIĞLIK!”

“Benim de küçücük bir oğlum vardı ve dünyanın geleceği iyi değildi. Yok sayamayacağım kadar büyük bir aciliyetin ve sorumluluğun şarkısı ‘Uyan Anne’, bir çığlık. ‘Uyan anne! Uyan baba!’ diyen bir çocuğun ağzından yazdım şarkıyı…”

“Belki de kendi uyanışımdı bu. Oğlumun bana bağırışıydı. Yakın arkadaşım Kıvılcım Kocabıyık’la, Yuvam Dünya Derneği’ni kurmuştuk. İklim krizi hakkında bilinçlendirme ve aksiyon alma çalışmaları yapan müthiş bir dernek oldu…”

Yazının devamını okumak için tıklayın