“NO BORDERS NO LİNES / SINIR YOK ÇİZGİ YOK” Adana Rotary Kulübü 16. Uluslararası Fotoğraf Yarışması – Haluk Uygur

BU YARIŞMAYA KATILMANIZ İÇİN 12 NEDEN

1/ Türkiye’nin hala devam eden en uzun soluklu yarışmasıdır
2/ Devam eden yarışmaların arasında en eskisi olmasına rağmen her yıl yeni bir şeyi hedefleyerek yola çıkan, yeni yaklaşımların yer aldığı yarışmadır da aynı zamanda
3/ Seçtiği konularda daima, yapıldığı dönemde fotoğraf dünyamızın handikaplarını gözeterek, ülke fotoğrafının teknik ve düşünsel olarak olgunlaşmasını hedeflemiştir. 
4/ Fotoğraf dünyasındaki digital değişimi görerek, fotoğrafların artık baskı dışı yarışacağı öngörüsüyle hazırlanan “Altınjuri” isimli yarışma sitesi alanındaki ilklerdendir.
5/ Dünyanın hala juri toplantısı halka açık olarak yapılan tek ve ilk fotoğraf yarışmasıdır. Böylece hem yarışma şeffaflaşmakta hem de juri toplantısı bir eğitim alanı haline gelmektedir.
6/ FIAP kısıtlamadan önce, 20 adet juri üyesiyle çalışmalar yapması da önemli bir özelliktir. Daha sonra FIAP juri sayısını 5 ile kısıtlamıştır.
7/ Bu yarışma başından beri sadece yarışma olarak kalmamış, konuklarıyla her yıl mart ayında Adana- Mersin ve Hatay’da aynı anda başlayan Çukurova Sanat Günleri’nin destekleyicisi olarak da rol oynamıştır. Bu yarışma sayesinde Türkiye’nin ve dünyanın en önemli fotoğrafçıları yöremizde ağırlanmış, workşoplar, seminer ve sergiler düzenlenmiştir.
8/ Sahibi ve en önemli destekleyicisi Adana Rotary Kulübü olmakla beraber, işbirliği ruhuna geliştirmek uğruna daima birden fazla fotoğraf derneğinin elbirliği ile yürütülmüştür. Böylece fotoğrafik güç çoğaltılmıştır.
9/ Adana Rotary Kulübü ve diğer fotoğraf dernekleri yarışma amacını sadece Türkiye fotoğrafının olgunlaşmasına bir destek olarak görmüş, asla kullanacağı fotoğrafı ucuza elde etmek veya bu yolla para kazanmak gibi bir amacı düşünmemiştir. Bu yüzden uzun bir müddettir katılımı ücretsiz yapmaktadır.
10/ Nakdi ödülleri ise Adana Rotary Kulübü kendi kaynaklarından temin ederek, Türkiye fotoğrafına katkı sağlamadaki isteğini ortaya koyar.
11/ Yarışma yürütücüleri ödüller kadar (hatta daha fazla) sergilemenin de önemli olduğunu düşünür ve yarışma için önemli salonlarda sergi açmayı hedefler. Bu yıl yarışmanın sergisi ve ödül töreni Adana’da yapılan portakal çiçeği karnavalı programı içerisinde yapılacaktır. Dolayısıyla yarışmaya katılmakla milyonlarca kişinin katıldığı karnavalın bir parçası olma şansı da doğacaktır.
12/ Bu yıl tema olarak “Sınır yok, Çizgi Yok” kavramının seçilmiş olması ise; Alışılmışın ötesindeki güzelliklerin aranması için yaratıcıları hareketlendirmektir.
13/Yarışma şartnamesine www.altinoransanatakademi.com veyawww.tfsf.org.tr  adresinden ulaşabilirsiniz…
Başarılar diler sınır tanımayan fotoğraflarınızı bekleriz. 
Sadece bir yarışmada değil, fotoğraf dolu bir etkinlikte ve Portakal Çiçeği Karnavalı’nda buluşmak dileğiyle… (Haluk Uygur)