Önce İzzet Öz vardı Murat Beşer

Önce İzzet Öz vardı, yeni gelen ve gelecek kuşaklara duyurulur…

Hangi konuda önce İzzet Öz vardı diye soran olursa, kendilerine takdim edilmesi gereken hayli uzun bir liste olduğunu çekinmeden söyleyebiliriz. Hatta o listenin canlı olduğunu ve gün günden uzadığını da ekleyebiliriz. Sıfat zengini İzzet Öz, bu listeye yeni bir satır daha ekledi ve “Zet Zet İzzet Öz” adını verdiği bir kitap yayımladı.

Aslında buna bir kitap demek büyük haksızlık olur, zira “Zet Zet İzzet Öz”, ofis klasörlerini andıran bir bokset içinde büyük boy üç kitap, bir de plaktan oluşuyor.

Sadece 1000 adet basılan “Zet Zet İzzet Öz”, piyasaya sürülmeyecek, kitapçılarda plakçılarda satılmayacak. Çünkü altı yıllık bir emeğin ürünü olan bu çalışma Öz için vefa dolu bir borç, kişisel bir sorumluluk meselesi… (*)

Koltuğunun altına kitap, plak, radyo ve interneti sıkıştırmış müzelik bir çalışma bu. Akıllara format zenginliği açısından David Byrne’ü getirse de belki dünyada bir ilk.


Bu çalışmayı meslekte 50. yıl şerefine yapmayı 2016 yılında koymuş kafaya Öz. Attığı ilk adım bir internet radyosu olmuş ve Zet Zet radyoyu açmış. Kitap ise 300 sayfalık bir şey olacakken çalışma ilerledikçe ipin ucu kaçmış, zaman içinde anlattığı hikâyelerin belgelenmesi ihtiyacını hissetmiş ve bunun için de elindeki evrakı metrukeleri görsel olarak sayfalara yerleştirmeye başlamış. Bahsi geçen insanların yayınlanmamış resimlerinden imzalı plak kapaklarına kadar, 250’lik üç ciltten 750 sayfaya ulaşmış.

Burada yer alan metinlerin bazılarını kendisi kaleme almış, bazılarını da (birinci ciltte Murat Meriç) üçüncü şahıs ağzından bir kalem kurgulamış. Ama hepsi kendi ağzından çıkmış.

Öz, bu iş için bir sponsor arayışına girişmeyi biraz da zaman kaybı olarak görmüş. Şayet piyasaya sürülseydi çok pahalıya satılması gerekecekti ki, bu da onun düşüncelerine ve ideallerine ters bir durum. Zira Öz kazandığını yanına parsa olarak koymuş rantiyecilerden biri değil; mala mülke değil yeniden içinden geldiği ve aşığı olduğu kültüre yapmış yatırımını. Bu işe çok para harcamış, çok emek ve zaman vermiş; neredeyse her şeye tek tabanca koşturmuş.

https://www.birgun.net/haber/once-izzet-oz-vardi-396064