Pandemi sonrası ‘yeni düzen’: ‘Corona’, insanlığın gelişimine fırsat yaratır mı?

Uzmanlar, dünyayı derinden etkileyen yeni corona virüsüne bağlı Covid-19 ‘pandemisi’ sonrası yer kürede yeni bir yaşam algısının şekillenebileceğine ilişkin tartışmalar yürütüyor. 

The Guardian’da yayımlanan makalede, Paris Üniversitesi’nde felsefe ve tarih profesörü olan Justin EH Smith, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan trajediyi gözardı etmeden, toplumların pek çok alışkanlığı askıya almasının bir tür kurtuluş olduğunu öne sürdü.

Profesör Smith, “Mart 2020 öncesinde herkese asılsız gelen salgın, bir noktadan sonra modayı, ideolojileri ve farklı dünya görüşlerini adeta yok etti” ifadesini kullandı.

İnsanlar yeni kararlar almaya başladı

Sosyal izolasyonun sanıldığı gibi kötü sonuçlar doğurmayabileceğini düşünen Smith, insanların evlerine kapandığı süreçte yaşantılarını yeniden değerlendirmeye başladıklarını ve üretken hale gelebileceklerini öne sürüyor. Yakın çevresinin ve meslektaşlarının özel yaşantılarını inceleyen Smith, karantina döneminde insanların yeni kararlar almaya başladıklarını, istemedikleri kişilerle ilişkilerini daha rahat sonlandırdıklarını gözlemliyor. 

Yazının devamını okumak için tıklayın