Puduhepa Ödülleri sahiplerini buluyor

 

odulleri

Adana Kültür Sanat Derneği Başkanı Ayşe Meltem Baş, 14 yıldır aralıksız düzenlenen etkinliğin büyük önem taşıdığını söyledi.

Puduhepa Bilim-Sanat-Başarı Onur Ödülleri, 10 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’te sahiplerini bulacak…  Adana Kültür Sanat Derneği’nce başlatılan ve son yıllarda Adana Ressamlar Derneği tarafından da desteklenen etkinlikte, bilim ve sanat alanında başarılı bulunmuş 4 kişiye ödül verilecek. Adana Kültür Sanat Derneği Başkanı Ayşe Meltem Baş, 14 yıldır aralıksız düzenlenen etkinlik hakkında, “Ödülümüze ad olan Kraliçe Puduhepa, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Tatarlı Höyük köyünde doğmuş, büyümüş ve yetişmiştir… Puduhepa, III. Hitit Kralı ‘nin eşi olup dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması’nın mimarlarındandır. Bu nedenle Puduhepa’yı önemsiyor ve onun adını taşıyan ödüller dağıtıyoruz.” dedi

KİMLERE VERİLDİ

Yaklaşık 13 yıldan bu yana Adana’da yapılan ödül töreninde daha önce; İstemihan Talay (Eski CHP Kültür Bakanı), Prof. Dr. Türkan Saylan (ÇYDD Kurucusu), Gülriz Sururi (Tiyatro Oyuncusu), Mehmet Aslantuğ (Aktör), Zeynep Oral(Cumhuriyet Gazetesi Yazarı), Ülkü Adatepe(Atatürk’ün manevi kızı), Yıldız Durak, Prof.Dr.Can Özşahinoğlu (Ç.Ünüversitesi eski Rektörü), Prof. Dr. Mithat Özhan (Ç.Ü. eski Rektörü), Ganime Karabucak (Ressam), Hikmet Karabucak (Ressam), Prof. Dr. Figen Doran – İkbal Kalın – Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık – Doç. Dr. Serdar Girginer, Seynan Levent (TRT Sunucusu) – İmren Aykut (Türkiye’nin İlk Kadın bakanı) – Gaye Erbatur(CHP eski milletvekili) – Prof. Halet Çambel – Beyaz Gelincik Dizi Ekibi gibi birçok ünlü isme ödül verildi.

kaynak:gunaydingazetesi.com.tr