Sanat paravanda kaldı – İhsan Yılmaz

Türkiye’nin ilk yeni medya ve video sanatı galerisiydi Açık Ekran.

Teşvikiye Caddesi’ndeki galeri, bu alandaki boşluğu doldurmak, Türk ve dünya sanatçılarının işlerini sergilemek üzere 2011 yılında Şekerbank tarafından kurulmuştu. Ali Akay’ın küratöryel danışmanlığı ve Kumru Eren’in yönetiminde 10 yıl boyunca Ulay’dan Ayşe Erkmen’e, Ali Kazma’dan Bettina Hutschek’e, Refik Anadol’dan Şener Özmen’e yerli ve yabancı pek çok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yaptı.

Sanat paravanda kaldı

Banka yönetiminin geçen yılın son aylarında aldığı kararla video sanatının ilk ve tek adresi Açık Ekran bir anda karardı, yani kapısına kilit vuruldu.

Bizde kültür-sanat alanına en büyük destek veren kurumların başında bankalar gelir. Açtıkları kültür merkezleri, yayınevleri, galeriler ve konser salonları ile kültürel hayatımıza büyük bir canlılık kazandırdılar.

AYAKKABICI OLUYOR

Şekerbank’ın kendisine ait bir binada açtığı böylesine özel bir galeriyi kapatması, ne yazık ki bunun tersi bir örnek oldu.

Geçen günlerde binanın önünden geçerken paravanla kapatıldığını gördüm. Belli ki içeride tadilat yapılıyordu. Duyduğuma göre galerinin yerine şimdi bir ayakkabı mağazası açılacakmış ve bu dönüşümün tadilatı yapılıyormuş.

Yazının devamını okumak için tıklayın