Sinemanın yeni normali – Ömür Gedik

Ömür Gedik
Ömür Gedik

Koronavirüsünün etkilediği sektörlerden biri de sinema oldu.

Sinema salonlarının kapanması bu yıl vizyona girmesi beklenen filmleri de havada bıraktı.
Ancak bunun farklı sonuçlarının olabileceğini hiç tahmin etmezdik doğrusu.
Trollerin hikayesini anlatan “Trolls World Tour” tam bir karantina hit’i haline geldi.
Korona ortada yokken 10 Nisan’da sinemalara gelmesi planlanan bu animasyon aynı tarihte dijital platformlarda satışa çıktı ve Universal’a dijital satışlardan üç haftada 100 milyon dolar kazandırdı.
2016 yılında yayınlanan ilk filmin 100 milyon dolar hasılata ulaşması 5 ay almıştı.
Universal, bu başarının ardından sinemalar açıldığında da filmleri sinema salonlarında ve dijitalde aynı anda açma kararı aldıklarını açıkladı.
Bu da stüdyolar ve sinema salonları arasındaki savaşın başlangıcı oldu.
Sinema salonu zincirleri şimdilerde Universal’i diğer filmlerine yasak getirmekle tehdit ediyor.
Sinema salonlarının korona nedeniyle daha ne kadar kapalı kalacağı ya da açılsa bile kapalı alanlara talep olup olmayacağı bilinmediğinden bu savaşın kazananını da tahmin etmek güç.
Büyük perdede izlenmesi keyif veren yüksek bütçeli ve teknolojiye dayalı filmler için sinema salonlarının varlığını sürdüreceği öngörülse de, hikaye odaklı ya da orta bütçeli filmlerin artık sinemalarda değil dijitalde izleneceğini söylemek mümkün.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan