Işıl Cinmen: Sinemanın gözü Wattpad kitaplarında mı?

Alkoç'un 3391 Kilometre isimli romanından Ömer Faruk Sorak'ın sinemaya aktardığı film üç haftada 804 bin kişi tarafından izlendi
Alkoç’un 3391 Kilometre isimli romanından Ömer Faruk Sorak’ın sinemaya aktardığı film üç haftada 804 bin kişi tarafından izlendi

 

Işıl Cinmen
Işıl Cinmen

Yeni neslin okuma platformu WaTtpaD, çok okunan genç yazarlar yarattı. en ünlüsü Beyza Alkoç’un kitabından uyarlanan 3391 Kilometre vizyonda, şimdiden 804 bin kişi izledi. 27 yaşında 25 kitabı olan Alkoç’un imza günlerinde kuyruklar oluyor. Bazı ebeveynlerse ergen çocukları için endişeli. Yazarlarla, bir okurla ve bir çocuk psikoloğuyla konuşup konuyu masaya yatırdık.

Wattpad, 2006’da Allen Lau ve Ivan Yuen tarafından Toronto’da kuruldu. Bu kitap okuma ve yazma platformu, keşfedilmemiş ve yayımlanmamış eserlere ev sahipliği yapıyor ve kullanıcılara, hikayelere yorum yapma ve oy verme gibi interaktif katılım imkanları sunuyor. Platformun dünya genelinde yaklaşık 500 milyon kullanıcısı var, aylık kullanıcı sayısı ise 90 milyonun üzerinde! Eylül 2020 verilerine göre platformda her yıl düzenlenen The Watty Awards adlı yazı yarışmasına 35 farklı ülkeden 300 bin yazar katılıyor. Kullanımın yüzde 85’ten fazlası telefondan sağlanıyor. Wattpad’de 665 milyondan fazla hikaye var. Kullanıcıların yüzde 80’i kadın ve bunların yüzde 80’i milenyum veya Z kuşağından. Wattpad’de yazarlar eserlerini 50 farklı dilde sunabiliyor. Wattpad’in en çok kullanıldığı ülkelerden biri de; ABD, Filipinler, Endonezya’dan sonra Türkiye.

Türkiye Wattpad’in en popüler yazarlarından biri ise Beyza Alkoç. İmza günlerinde kuyruklar oluşan, yüz binlerce takipçisi olan 27 yaşındaki Beyza Alkoç’un 2018’de basılan 3391 Kilometre kitabı 107 baskı ile 603 bin; yine aynı yayınevinden 2019’da basılan Sıfır Kilometre ise 85 baskı yapıp 329 bin sattı. 3391 Kilometre kitabı, Ömer Faruk Sorak tarafından sinemaya uyarlandı. İsimleri ‘İzmir’ ile ‘Ege’ olan iki gencin ilişkisi üzerinden Z kuşağının hayatı ve aşkı nasıl algıladığını anlatan film şu an vizyonda.

Hazırsanız, Wattpad yazarları Beyza Alkoç, Emine Tavuz, Adora Yağmur ve Wattpad okuru 12 yaşındaki Melike ile yeni kuşağın edebi serüvenine dalıyoruz.

“Eğlenmek ve eğlendirmek için yazıyorum”

Wattpad yazarı Beyza Alkoç

Z kuşağından yüz binlerce fanınız olduğunu biliyorum ama sizi tanımayanlar için kendinizi tanıtır mısınız?
27 yaşındayım ve basılı 17 tane romanım var, dijitallerle beraber 25’i buluyor. İlk romanım 17 yaşındayken basıldı, o zamandan beri her yıl yeni romanım çıkıyor.

Beyza Alkoç

 

Nasıl oluyor bu? Mesela Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi’ni yedi yılda yazdı. Yaptığınız işi neresinden farklı neresinden benzer görüyorsunuz?

Aslında bu Gupse Özay’ın Lohusa filmiyle Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne’sini kıyaslamak gibi… Hepsi dizi ya da film ama aslında bambaşka işler, izleyenler de bambaşka sebeplerle izliyor. İkisine harcanan zaman da farklı. Bazı işlerin nitelikleri belli bir seviyede kalmak zorundadır çünkü o işin niteliği o kadardır. Bazı işler ‘çerezlik’tir. Bu kelimeyi bazı yazar arkadaşlarım hakaret olarak algılıyor ama ben öyle düşünmüyorum. Eğlenmek ve eğlendirmek için yazıyorum, insanların kafalarını yormayacak bir eğlence içeriği olarak bakıyorum yazdıklarıma…

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan