Sırkıntı Türkmenleri kitaplaştırıldı

Tarihçi-Yazar Şamil Yazan, “Sırkıntı Türkmenleri, Çukurova´nın önde gelen Türkmen topluluklarından biri olarak bilinmektedir. Ama şimdiye kadar Sırkıntı Türkmenleri hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır. İşte bu yüzden bu çalışma bu konuda yapılmış ilk çalışma olmasından dolayı orijinal bir çalışmadır” dedi.

İmamoğlu tarihi üzerine çalışmalarına ile tanınan yazar ve tarihçi Şamil Yazan yine Çukurova bölgesine katkı sağlayacak “Sırkıntı Türkmenleri” isimli eserini yayınladı.

Yazar Şami Yazan son kitabının İstanbul´da Ark yayınları tarafından yayınlandığını belirterek, 192 sayfadan oluşan kitabının içerisinde haritalar, belgeler ve tabloların bulunduğunu söyledi. Yazan, “Sırkıntı Türkmenleri, Çukurova´nın önde gelen Türkmen topluluklarından biri olarak bilinmektedir. Ama şimdiye kadar Sırkıntı Türkmenleri hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır. İşte bu yüzden bu çalışma bu konuda yapılmış ilk çalışma olmasından dolayı orijinal bir çalışmadır. Çalışma Sırkıntı Türkmenlerinin tarihinin ortaya çıkmasını sağladığı gibi Adana´nın İmamoğlu, Kozan ve Ceyhan ilçelerinin tarihinin aydınlatılmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca Çukurova, Türkmenler ve Fırka-i İslahiye gibi konularda çalışan araştırmacıların da başvuracağı bir eser olmuştur” dedi.

Kaynak: yeniadana.net