Tahammül ve süre düşüyor / Sinem Vural

Farkındasınızdır… Son 10 yıldır ortalama bir şarkının süresi 3 dakikanın altına düştü.

Bunda sosyal medyanın getirdiği hızlı hayatın ve tahammülsüzlüğün etkisi fazla. 
Eskiler bilir, rock şarkılarında standart 6 dakika gibi bir süreydi. 
Uzun introlar, uzun bridge’ler ve tematik sözler. Sizin anlayacağınız bir şarkı eşittir bir hikâye demekti. 
Uzun şarkılarsa resmen bir romandı. Son iki yıldır 2.5-3 dakika arası şarkıları görünce “Sabrımız nerede kaldı” diye düşünmeden edemiyorum.
Binlerce müzik üretimine anında sahip olduğumuzdan beri hem bir şeyleri kaçırma korkusu hem hepsine yetişme hissiyle şarkıyı ilk 30 saniyede, dinleyip dinlemeyeceğimize karar veriyoruz. 
Bu uluslararası araştırmaların da sonuçlarından biri. 
Çok değil 3 sene önceki Music Week araştırmasında 10 yıl öncesine göre sürelerin ortalama 38 saniye azaldığına ve müzik dinleyicisinin “sadede gel” yaklaşımının hakim olduğu şarkıları dinledikleri sonucu çıkmıştı. 
İşte bu süre giderek artıyor ve şarkılar kısalıyor. Sabır azaldıkça müzisyenin kısa sürede derdini anlatma çabası başlıyor. 
Çok güzel bir şarkı yaptınız ama nakarat 1,5 dakika sonra geliyorsa ve esas vurucu yeri orasıysa, geçmiş olsun. Birçok kişiye ulaşmadan kaybolabilirsiniz…
Sürenin azalması benzer içerikleri de beraberinde getiriyor. 
Dijital platformların gizli dayatması “40 günde bir şarkı çıkarmak” anlayışını benimseyen müzisyenler sayesinde karbon kopya şarkılara maruz kalıyoruz. Bu döngü yine “beni hemen yakala yoksa gidiyorum”a bağlanınca oluyor mu size bir müzikal çember! Hem de içinden çıkılmaz bir halde.
Öyle görünüyor ki yakın zamanda buna bir çare bulunamayacak ve müziğiniz de 2 dakikanın altına düşecek gibi… 
Tahammül düştükçe sürenin düşmesine devam.

TİDAL barınamadı

Kaliteli ve yüksek ses sunması nedeniyle Türkiye’deki müzikseverlerin tercihi olan TİDAL, 14 Ekim’de Türkiye pazarından çekildiğini açıkladı. Platform daha önce de RTÜK’e lisans başvurusunda bulunmadığı gerekçesiyle geçen yıl sonu geçici süre erişim engeliyle karşılaşmıştı

Yazının devamını okumak için tıklayın