Atilla Dorsay
Atilla Dorsay

İstanbul’un inşaatlarından trafiğine, beton ormanlarından rant kavramına yine denetlenemez bir ivmeyle büyümeye heves ettiği şu son yıllarda, fuarın da artık kabına sığmayacağı belliydi.

TÜYAP’ın kitap fuarı tam 38. kez yapıldı. Bu şenliğin kentin göbeğinde, The Marmara otelinde veya Tepebaşı’nda yapıldığı yılları elbette hatırlarım: Benim de ilk kitap yayınlama dönemimdi. O son derece mütevazi, ama etkili olayı büyük bir merakla bekler, adeta ‘huşu’ içinde, bir törene katılır gibi gider ve genç bir yazarın tüm kalp çarpıntılarını duyumsardım.

Her şeyin devasa boyutlara doğru geliştiği, büyük olmanın tek başına bir erdem sayıldığı, hele İstanbul’un inşaatlarından trafiğine, beton ormanlarından rant kavramına yine denetlenemez bir ivmeyle büyümeye heves ettiği şu son yıllarda, fuarın da artık kabına sığmayacağı belliydi.

Öyle de oldu. Taa Büyükçekmece’ye taşınma pahasına görkemli bir mekana kavuştu. Aynı zamanda, Bülent Ünal yönetiminde Deniz Kavukçuoğlu ve hemen hepsi kadınlardan oluşan son derece yetenekli bir kadronun becerisine de…Artık TÜYAP’ı kim durdurabilirdi ki?

Yazının devamını okumak için tıklayın