‘Yaşamdan Kesitler’i sanatsal etkinliğe dönüştürdü – Kudret Sönmez

Gülhan Ö. Diyarbekirli

Gülhan Ö. Diyarbekirli… 1975 yılında Adana’da açmış gözlerini dünyaya. Sanatla bağlarını, dönemin popüler kişilerini karikatürize ederek kurmuş. Aynı süreçte, çevresinde gördüğü her nesneyi resmetmekten de geri durmamış. Zaman içerisinde sanatla kucaklaşmasını pekiştiren Diyarbekirli, kendisine rol model olarak abisi Ressam Burhan Özer’i seçmiş. Bu bağlamda pek çok resim tekniğini deneyen ressamımız, bugüne dek iki kişisel sergi açıp çeşitli karma etkinliklere katılmış. Şu an Ankara’da yaşayan ve aylık bir kadın portalinde sanata dair yazılar yazan ve çalışmalarında suluboya tekniğini benimseyen Ressam Gülhan Ö. Diyarbekirli, düzenlediği sergiler hakkında şu bilgileri vermekte:  

“Sanat bir başkaldırı, bir itirafsa şayet, pandemi karşısında da sessiz kalmamalı, boyun eğmemeliydi… Belirsizliğin hüküm sürdüğü bu zor günlerde, hayatın akışı içerisinde kaybolmamak adına ben, her zaman olduğu gibi sanata sığındım ve bu süreçte gördüklerim ve hissettiklerimin bendeki yansımasını boyam ve fırçamla sabitleştirmeye çalıştım. İstedim ki, koronanın gölgesinde kalma ihtimaline rağmen bile olsa bendeki bu yansımaları sanatseverler de görsün ve yaşamın kesitleri arasında sanatla soluklanabilsinler. Böylece serginin içeriği, ismini de doğurmuş oldu.”

SERGİNİN KAPSADIKLARI

“ ‘Yaşamdan Kesitler’ 3. solo etkinliğim oldu. Sergi, adından da anlaşılacağı üzere yaşama dair pek çok konuyu içeriyor. Korona, doktorlar, maske gibi gündemimizi oluşturan temaların yanı sıra tabi ki kadın konusuna da değinmemek olmazdı. Çevre kirliliğine vurgu yapmak adına doğa, güncel sorunlar, portre, dans, tasavvuf ve hayvanlar gibi pek çok konuyu bünyesinde barındıran, suluboyanın da naif ve rafine dokusuyla uyum içerisinde plastik öğelerin öne çıkarıldığı bir sergi olmasını amaçladığımı söyleyebilirim.  Özetle, belli bir zaman aralığında zihnimde ve ruhumda iz bırakan her şeyi suya dokunarak anlatmaya çalıştım.”

Hayatın getirdiklerini çok açılı bir yaklaşımla ortaya koyan tablolar, 7 Kasım’a kadar 14.00-18.00 saatleri arasında Ankara Kent Sanat Galerisi’nde sanat dostlarını ağırlamaya devam edecek..