Yaşanmış hikayeleri dinledi ve şarkı oluşturdu…

Amerika’da Sosyal Bilimler ve Müzik eğitimi görüp bu yıl yüksek lisans eğitimi için Londra’ya gidecek olan 22 yaşındaki Melodi Var Öngel Kıbrıs hakkında çok başarılı bir projeye imza attı.

Melodi, bugüne kadar Kıbrıs’a sadece ailesiyle birlikte tatil için geldiğini belirtiyor ve Kıbrıs’a staja geldiğini ve bu projenin staj yaptığı sırada şekillendiğini ifade ediyor.

Aslen Adanalı olan Melodi’nin Kıbrıs’ta barış için gerçekleştirdiği proje birçok kişi tarafından taktirle karşılanırken, 2 yıl önce de Ermeniler ile Türkleri bir araya getiren bir barış projesi yaptığını söylüyor.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan dinlediği hikayeleri beste yapıp “Sınırlar Ötesi Şarkılar” projesini oluşturan Melodi, 5 Eylül’de Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde, 6 Eylül’de ise ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde konser verecek.

Başka barış projelerine de imza atmıştı…

İki yıl önce Ermenilerle Türkleri bir araya getiren bir barış projesi yaptığını söyleyen Melodi Var Öngel, 4 Ermeni gencin İstanbul’a geldiğini ve daha sonra da 4 Türkiyeli gencin de Ermenistan’a gittiğini söyleyerek beraber konser verdiklerini belirtti.

Üniversitede “barış için sanat” isimli bir ders aldığını dile getiren Melodi, bu projenin orada ortaya çıktığını, devamında da yine böyle bir proje düşündüğünü söyledi.

O sırada da kendisinin hikayelerden besteler topladığını belirten Melodi, Kıbrıs’taki sorunu düşünerek, Kıbrıs’taki hikayeleri toplayarak niye bunları beste yapmadığını düşündüğünü söyledi.

Projedeki amacın Kıbrıslı Rum ve Türklerin, barış, dostluk, arkadaşlık, ada bölünmeden önce ve sonra yaşadıkları güzel ilişkiler üzerine hikayeler toplamak ve onları da şarkıya dönüştürmek olduğuna dikkat çeken Melodi, “şarkı sözünü ben toparlıyorum ama buradaki amaç, insanların bana söylediği kelimeleri değiştirmeden şarkı sözü yapmak. Onların hikayelerine beste yapıyorum. Bu önemli bir detay. Benim amacım hikayeyi olduğu gibi aktarmak” şeklinde konuştu.

Yazının devamını okumak için tıklayın