Zamanda Yolculuk Konulu En İyi 5 Film / 7. Sanat-Özgür Şevik

Özgür Şevik

Zamanda yolculuk fikriyle heyecanlanmayanımız yok gibidir. Bilimsel olarak, zamanda yolculuğun mümkün olup olmadığı hala tartışılıyor. Ancak sinema, zaman yolculuğunun binbir yolunu keşfetti bile!

Bugüne kadar geçmişe ya da geleceğe gidebilme fantazisini işleyen yüzlerce film çekildi. Kiminde bir zaman makinesi kullanıldı, kiminde kara delikten geçildi. Bütün bu yapımlara saygı duymakla beraber beni en çok etkileyen sadece 5 filme yer verdim. Unuttuklarım, atladıklarım varsa şimdiden affola. İşte zaman yolculuğunu konu alan en iyi 5 film, buyrunuz…


1- Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Yönetmen : Robert Zemeckis / IMDB: 8.6

Oyuncular : Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Crispin Glover, Lea Thompson, Thomas F. Wilson

Listemizin ilk sırasında, çoğumuzun ilk göz ağrısı, aklımıza zamanda yolculuk fikrini ilk kez sokan efsanevi Geleceğe Dönüş serisi var. Tarihte çekilen ilk zaman yolculuğu filmi olmasa da,  zamanda yolculuk yapmanın tüm paradokslarını bu seriden öğrendik. Dr. Emmett Brown, Marty McFly ve muhteşem zaman makinemiz DeLorean’in klasikleşen maceralarının perde arkası, 2015 yapımı Back in Time belgeselinde anlatılmıştı.

Geleceğe Dönüş filminin olmadığı bir zamanda yolculuk konulu film listesi eksik kalırdı. İzlemeyen neredeyse kalmamıştır ancak eğer ki henüz izlemediyseniz oldukça şanslısınız. Sizi 3 muhteşem film bekliyor.

2- Yıldızlararası (Interstellar, 2014)

Yönetmen: Christopher Nolan / IMDB: 8.6

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

Yaşayan en büyük yönetmenlerden olan Christopher Nolan, dünyada yaşam olanaklarının tükendiği yakın gelecekte, seyirciyi uzay-zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Uzay zaman konusunun altında bir baba kız hikayesi de yatmaktadır.

Film çok başarılı bir şekilde zamanın aslında ne kadar göreceli bir şey olduğunu gösteriyor. Dünyadan başka gezegenlerde yaşam, solucan delikleri gibi konularla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bir film. Bilimin ve tekniğin sınırlarında cesurca gezinen film, insanlığın her koşulda tüm zaaf ve yetenekleriyle varlığını sürdürebileceğine dair inancı da yansıtıyor.

3- Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow, 2014)

Yönetmen: Doug Liman / IMDB: 7.9

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton 

Uzaylıların dünyayı istila etmesinin ardından dünyadaki tüm ordular birleşerek gezegenlerini korumak için savaşmaya başlarlar. Hiçbir savaş tecrübesi olmayan Bill Cage, ilk katıldığı savaşta öldürülür. Ancak öldüğü günün sabahına uyanarak, kendini sürekli öldüğü ve aynı güne yeniden uyandığı bir döngünün içinde bulur. Gittikçe daha tecrübeli ve yetkin bir savaşçıya dönüşse de dünyayı kurtarmak pek kolay bir iş değildir. Yarının Sınırında, özellikle muhteşem kurgusuyla dikkat çekiyor.

Senaryosunu çok beğendiğim, beklentilerimin üzerine çıkmış bir film. Tom Cruise’un harika oyunculuğu, güzel bir kurgu ve konuyla birleşince ortaya son derece eğlenceli bir film çıkmış. Adeta bir bilgisayar oyunu şeklinde ilerliyor. 7.9’luk IMDB puanını sonuna kadar hakeden, sürükleyici, aksiyon dolu, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden birisi.

4- Zamanın Ötesinde (Predestination, 2014)

Yönetmen:The Spierig Brothers / IMDB: 7.5

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Michael Spierig ve Peter Spierig, kısaca Spierig kardeşlerin yazdığı-yönettiği 4. filmleri. Zaman yolculuğu ile pekiştirilmiş büyük bir paradoksu anlatan ve izleyicinin kafasını yoran bir film.

Film, neredeyse doğduğu günden beri diğer hemcinslerinden kendini bir şekilde ayrı bir yerde hissetmiş olan nam-ı değer The Unmarried Mother ( Evlenmemiş Anne )’ ın doğduktan sonra bir yetimhanenin kapısına bırakılışından itibaren hayatını anlatmaya başlıyor. Bebeklik çağından başlayan kısa bir anlatımdan sonra yaşıyla doğru orantı şekilde anlatım uzunluğu değişerek ilerliyor hikaye. Eş zamanlı olarak New York şehrini patlatmaya çalışan bir bombacıyı yakalamaya çalışan bir adamın hayatına da yer veren film çok geçmeden bu iki ana karakteri karşılaştırıyor. Asıl metin üstündeki olaylar bu karşılaşmadan itibaren gelişmeye başlıyor.

5- Çıldırış (The Jacket, 2005)

Yönetmen: John Maybury / IMDB: 7.1

Oyuncular: Adrien Brody, Keira Knightley, Daniel Craig 

Körfez Savaşı sırasında başından ağır yaralanan ve hafıza problemleri yaşayan eski bir asker, memleketine dönmek için yola çıkar. Otostop çekerken arabası bozulmuş bir kadın ve küçük kızıyla karşılaşır, başka bir adamın arabasına binerler ve Kanada sınırında bir polis kontrol noktasına doğru ilerlerler. Gözlerini akıl hastanesinde açtığında bir polis memurunu öldürmekle suçlandığını öğrenir. Hastanedeki deneylerin de etkisiyle düşle gerçek arasında gidip gelen Jack, düşlerinde gördüğü ölümünden kurtulabilecek midir? . Psikolojik-gerilim türünde, çok iyi oyunculardan oluşan izlemeye değer bir film.