10’uncu yılındaki Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleriyle “muhteşem olacak”

10’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı için geri sayım başladı. Karnaval; konserleri, etkinlikleri, yarışmaları ve rengarenk korteji ile büyük coşkuyu Adana sokaklarında yaşatacak…

Adana sokakları, 10. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile pandemi dönemi sonrası yine muhteşem günler yaşatmaya hazırlanıyor. Bu yıl 10’uncu kez 23-27 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri belli olmaya başlarken, bu etkinliklerle coşku 2 yılın ardından tekrar Adana sokaklarına taşınacak.

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan karnaval, 23 Mart Çarşamba günü başlayacak ve 26 Mart Cumartesi günü resmi açılış, kostümlü kortej ile Haluk Levent’in sahne alacağı karnaval konseri gerçekleştirilecek. Bunun yanında birbirinden renkli kostümleriyle çeşitli koroların ve sanatçıların konserleri de karnaval coşkusunu zirveye taşıyacak. Karnavalın sürprizlerinden biri de Türkçeyi çok iyi konuşup bağlama çalmayı öğrenen Japon Yukari Fumuro olacak. Türküleriyle karnavalı renklendirecek olan Yukari Fumuro’ya yine Japonya’dan Hikaru Wabita eşlik edecek.

27 Mart Pazar günü sona erecek karnavalda çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Portakallı Lezzetler Yarışması, Halk Koşusu, Rengarenk Fest, Su Korteji, TJK Pony Club ve KindyRoo Çocuk etkinlikleri, Uluslararası tanıtım standları, Gastronomi Fikir Kulübü’nün Hızlı Dürüm Yeme Yarışması ve Mutfak Workshop’u ile TJK Portakal Çiçeği Koşusu karnavalda düzenlenecek etkinlikler arasında yer alacak.

“Muhteşem dönüş için hazırlanıyoruz”

Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada her yıl nisan ayında düzenlenen karnavalın ramazan ayına denk gelmesiyle bu yıl 23-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirtilerek şu görüşlere yer verildi;

“2 yıl aradan sonra tekrar Adana sokaklarında buluşmak için sabırsızlanıyoruz. Biz buna muhteşem dönüş adını verdik. Karnavala katılmak üzere başka illerden ve yurt dışından gelmeyi planlayanlara ve Adana halkına coşkuyla kutlanacak bir karnaval ortamı sunmayı planlıyoruz. Siyaset dışı, kimseyi ötekileştirmeyen, dostluk ve kardeşlik ortamını sağlayan Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına sahip olmak bu açıdan gurur verici. Bu gurur 10. Yılında Adana’nındır. Karnaval, moral ve motivasyonun yanında kente de ekonomik anlamda büyük katkı yapmış ve bir turizm hareketine dönüşmüştür. Kentimizin güzel enerjisiyle bu karnaval çok daha farklı yerlere gelecektir. Bu birlikteliğin ruhumuza iyi geleceğine, motivasonumuzu daha da artıracağına yürekten inanıyoruz.”