11 YENİ ŞARKI – MEHMET TEZ

“İçimdeki Şeytan”, Pera’nın yeni yayınlanan uzunçalarının adı. Albüm, bazen rock bazen indie’ye teğet geçerek yoluna devam ediyor. “Gökyüzüm” dikkatimi çeken ilk şarkı oldu. Gitar, bas, davul merkezli rock sound’u sevenlere güzel hediyeler de var albümde. Gökyüzüm daha indie sularında.

Türkçe Rap’in temel direği Ceza’nın yeni şarkısının adı “BakaBaka”. “Yeraltı kaynadıkça herkes aldı yeni mevzi” demekte Ceza ve gene cezaları kesmekte. “Old school değil bu daha eski, pagan” kısmının ayrıca altını çizdim. Haftanın en iyi sözleri ve en iyi beat’i ödülleri de Ceza’ya gider.

11 yeni şarkı

Kendi ifadesiyle “Gurbetteki Urfalı Kadir”, KADR olarak Almanya’dan arabesk / hip hop ve R&B’yi birbirine kattığı enteresan şarkılar yapıyor. “Hâkim Bey”, 2021’in en fazla stream edilen şarkılarından biri olmuştu. 2022’de gelen ilk şarkının adı “Sıkıntı Yok”.

Netflix yapımı UFO (2022) filminin soundtrack’inden yayınlanan “UFO”, Canbay & Wolker imzalı yeni bir şarkı. İkilinin normal tarzından hafifçe farklı, muhtemelen filme uyum sağlamak amacıyla ufak bir ayar yapılmış. Uzun zamandır yayınlanan ilk yeni şarkı bu.

The Vaccines’in bu hafta yayınlanan yeni şarkısının adı “Thunder Fever”. 2010’ler boyunca dans rock hit’lerinin adresi olan The Vaccines gaz kesmeden, Kovid’den etkilenmeden, moral bozmadan, neşesinden bir şey kaybetmeden yola devam ediyor.

Florence and the Machine “King” adlı yeni şarkısıyla radyolarda baş köşeye geçti. Yaz festivallerinde coşturup estirmeden bir iki yeni şarkı daha bekleyebiliriz önümüzdeki aylarda.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/11-yeni-sarki-6708177?sessionid=2