2. AKDENİZ BİENALİ ÇAĞDAŞ SANAT 15 Nisan 2025

Çukurova Çağdaş Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ) tarafından ilki 2023 yılında Çukurova Bölgesinde (Tarsus / Mersin / Adana / Antakya / Hatay / Osmaniye / Kahramanmaraş / Afşin) esas olarak Akdeniz Bölgesi ülkeleri odağında ve uluslararası olarak düzenlenen Mediterrannean Biennial (Contemporary Art) / Akdeniz Bienali (Çağdaş Sanat)’ın ikinci edisyonu 15 Nisan – 30 Mayıs 2025 tarihleri arasında yine aynı kentlerde aynı anda ve birlikte uluslararası olarak düzenleniyor.

Bienal ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ'ın temel hedefleri / ilkeleri doğrultusunda ve esas olarak Akdeniz Bölgesi coğrafyası ve kültürel uygarlıkları ile çağdaş sanat birikimlerinden örnekleri sunmak amacıyla başta bölgemizde yer alan Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail, Filistin, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Fas, Portekiz, İspanya, Fransa, Monako, İtalya, Slovenya, Hırvatistan Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Malta, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak vd. diğer ülkelerin yanı sıra ülkemizden çağdaş sanatçıların katılımlarına dayalı bir program olarak uygulanacaktır.

İlk bienalin şef küratörü ve Çukurova Çağdaş kurucularından Tansel Türkdoğan’ın direktörlüğünde gerçekleşecek olan 2. Mediterrannean Biennial (Contemporary Art) /Akdeniz Bienali (Çağdaş Sanat) edisyonunun baş küratörlüğünü ise İtalyan küratör ve yazar Vittorio Urbani üstleniyor.

Bienal ilkinde olduğu gibi yine Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Kent Konseyi, Antakya Belediyesi, Afşin Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Adana Gündoğdu Vakfı Müzesi, Antakya Ayhan Kara Vakfı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Ziraat Odası, TARSADER (Tarsus Kent Kültür Sanat Tanıtım Derneği), TASİAD (Tarsus Sanayici ve İş İnsanları Derneği, MESİAD (Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği), Afşin Ticaret ve Sanayi Odası, Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası vd. gibi kurumsal desteklerle gerçekleştiriliyor.

Çukurova Çağdaş, 2011 yılında Meksika'nın Guadalajara kentinde 18. Dünya Sanat Birlikleri (IAA) Genel Kurulu'nda UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin önerisiyle Rönesans’ın büyük ustası Leonardo da Vinci’nin doğum günü olarak kabul edilen 15 Nisan tarihi, Dünya Sanat Günü World Art Day (WAD) bundan böyle Mediterrannean Biennial (Contemporary Art) / Akdeniz Bienali (Çağdaş Sanat) edisyonları için de geleneksel bienal açılış tarihi olarak benimsemiştir. Bienali için 15 Nisan – 30 Mayıs 2025 tarihleri arası özellikle seçilmiş ve her yıl aynı tarihlerde farklı edisyonlarla (müzik, edebiyat, mimarlık, tasarım vb.) sürdürülmesi planlanmaktadır.

Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (Çukurova Çağdaş) ve Mediterrannean Biennial (Contemporary Art) / Akdeniz Bienali (Çağdaş Sanat) hakkında: 2021 yılında başlangıçta Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi ismiyle bir araya gelen bölgesel kültürel girişim hareketi Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (Çukurova Çağdaş)’ın kuruluşuyla birlikte bölgesel ve birleştirici bir güç olması düşüncesiyle 2023 yılında Tarsus ismi yerine Çukurova ismi kullanılmaya başlanmıştır.

Çukurova Kültür Girişimi İnisiyatifi hareketi 2000'in üzerinde katılımcıya, Çukurova Çağdaş (Vakıf)’ın Kurucular kurulu üye sayısı ise 3 yıl içerisinde 174’e ulaşmış durumdadır. Çukurova Kültür Girişimi ve Çukurova Çağdaş’ın uzun vadeli temel hedefi: TÜRKİYE’NİN GÜNEYİNDE: BÜYÜK AKDENİZ COĞRAFYASINDA: BEREKETLİ ÇUKUROVA TOPRAKLARINDA: BİR ZAMANLARIN HEM FELSEFİ HEM TARİHİ ÇOK KÜLTÜRLÜ BÖLGEDE TARSUS MERKEZLİ OLMAK ÜZERE ULUSLARARASI BİR ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ, KOLEKSİYONU VE BİRİKİMİNİ KURUMSAL HALE GETİRMEKTİR.

Yeni küratörümüz Vittorio Urbani'nin yardımları ve Nuova Icona – Kültür Sanat Derneği sponsorluğunda; 2. Akdeniz Bienali (Çağdaş Sanat), Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (Çukurova Çağdaş) tarafından, bu bölgesel Çağdaş Sanatlar Müzesi kurma hedefine paralel olarak üretim ve izleyici gelişimini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Vittorio Urbani (Ferrara, İtalya, 1954) bağımsız bir küratör ve çağdaş sanat projelerinin yöneticisidir. İtalya’nın Napoli şehrinde yaşamakta ve çalışmaktadır. 1993 yılından beri halen Venedik’teki kar amacı gütmeyen Nuova Icona – Kültür Sanat Derneği’nin direktörlüğünü yapan Urbani, bu dernekle İtalya’da ve uluslararası alanda çalışmalarına devam etmektedir. 200’e yakın uluslararası serginin organizasyonunu ve küratörlüğünü yapmış, konferanslar ve seminerler düzenlemiş, 100’ün üzerinde sanat ve sanatçı kataloğu yayınlamıştır.

1999’da Kanada/Vancouver’a, 2000’de İstanbu’a, 2004’te Azerbaycan/Bakü, İngiltere/Cardiff ve Hollanda/Rotterdam’a, 2007’de Finlandiya/Helsinki, Gürcistan/Tiflis ve Ermenistan/Erivan’a ve 2009 yılında Hırvatistan / Zagreb konuk küratör olarak davet edildi.

2004 yılında İrlanda’nın Belfast kentindeki Ormeau Baths Gallery’de ‘Perspektifler’ sanat ödülünün jürisi oldu ve 2006 ve 2009’da ‘Kyoto Ödülü’ seçim komitesinin bir parçası oldu.

Nuova Icona, 1995’ten bu yana 5 kez İrlanda’nın Venedik Sanat Bienali ulusal resmi katılımını organize etti. Ayrıca Galler (2001, 2003, 2007, 2009), Türkiye (2001, 2003 ve 2005), İskoçya (2003), ABD (2003), Hindistan (2005), Finlandiya (2005) Bulgaristan (2008), Azerbaycan (2007, 2009, 2011), Lübnan (2007), Orta Asya (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan, 2009), Filistin (2009), Irak (2011, 2013) ulusal resmi katılımlarında yönetici olarak iş birliği yaptı.

Nuova Icona, çağdaş sanat ve çağdaş görsel sanatçılar tarafından sanat sergisi projelerinin gerçekleştirilmesine adanmış olup, aynı zamanda kültürel projelere özel ilgi göstermekte ve Türkiye ve Orta Doğu ülkeleriyle kültürel iş birliği ve alışveriş amacıyla faaliyet göstermektedir ve bu alanda yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Vittorio Urbani, ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ’ın davetlisi olarak bienal mekanlarını incelemek üzere 13 – 20 Mayıs 2024 tarihleri arasında Çukurova Bölgesi (TARSUS, MERSİN, ADANA, ANTAKYA, HATAY, OSMANİYE, KAHRAMANMARAŞ, AFŞİN)’e geliyor. Urbani, ayrıca bienal organizasyonunun paydaşları, destekçileri ve bölgesel basınla da toplantılar gerçekleştirecektir.

Detaylı Bilgi ve İletişim:

Akdeniz Bienali: BÜLENT BAKAN +90 533 735 11 97 / [email protected]

Çukurova Çağdaş: AYDAN DİRİK +90 530 703 75 35 / [email protected]

ALİ CERRAHOĞLU: +90 532 236 43 39 / [email protected]