Adana Caz Kulübü Derneği Tanıtım Konseri ile Önder Focan & Sibel Köse’yi, Seyhan Oteli’nde Adanalı caz severlerle buluşturdu – Salime Kaman

Adana Caz Kulübü Derneği Tanıtım Konseri ile Önder Focan & Sibel Köse’yi, Seyhan otelinde Adanalı caz severlerle buluşturdu.

Adana genciyle yaşlısıyla birlikte dinledi. Tıpkı orkestra elemanları gibi.

Onlar hissederek çaldılar, Bizde hissederek dinledik.

Türk caz vokali kraliçesi Sibel Köse’ye, caz gitar üstadı Önder Focan, tenor saksofon Anıl Şallıel, kontrbas Matt Hall ve Berke Özgümüş davuluyla eşlik etti. Biz dinleyicilerin özlemlerini hasretlerini, kendi samimiyetleri ile giderdiler.

Enstrumanları ile adeta dans eden sanatçılar kendilerini hayranlıkla izlettiler. Böyle bir görsel dinletinin içinde olduğum için çok mutlu oldum. Teşekkür ediyorum sizlere, Adana Caz Kulübü Derneği kurucu üyeleri.

Cazın üstadı Önder Focan, kendi dilini buram buram samimiyetle yansıtırken tüm kokuları içime zorlamadan hayranlıkla çektim çektim. Tıpkı bu topraklarda yaşamış medeniyetleri yaşamak gibi.

Caz müziği de tam bu değil midir?

Gönülden gelen samimi, açık bir müzik dilidir. Zorlama, acımasızca katı kuralları yoktur caz müziğinin. Sınırları açıktır. Çok açık ve çok seslidir caz müziği.

Aslında Adana şehri, caz müziğinin başkenti olmalıdır. Tıpkı yaşadığı medeniyetler gibi. Hitit İmparatorluğu, Asurlular, Pers İmparatorluğu, Helen Antik Yunan Uygarlığı, Selevkos İmparatorluğu, Kilikya Prensliği, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Abbasiler, BüyükSelçuklu İmparatorluğu, Memlükler, Ramazanoğlu Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye.

Adana, değişik dönemlerdeki desenler gibi, yol gösteren bir ışık… Bencillik yok caz müziğinde, nicelik ne olursa olsun, nitelikler çok önemlidir caz müziğinde.                Tıpkı Adana gibi.

Adana da bir ilk. Caz Derneğimiz kuruldu. Şimdi düşünüyorum.

Neyi mi?

ADANA CAZ FESTİVALİNİ !

Çok heyecan verici. Kültürleriyle, medeniyetleri ile tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu ADANA ilimiz, ADANA CAZ FESTİVALİ ile DÜNYA CAZ’INA ev sahipliği yapıyor.

Festivaller için,farklı disiplinlerle bir araya gelebiliriz. CAZ artık köklü bir kültürdür. Biz Adanalılar olarak kültürümüzü biliyoruz.Kültürlerimizi hasır altına süpürmeyeceğiz artık. Kültürünü öğrenerek  güçlenen kişilerle dolacak şehrimiz

İster, ADANA KEBAB VE CAZ FESTİVALİ, ister, ADANA TEPEBAĞ HÖYÜĞÜNDE CAZ FESTİVALİ, ister ADANA SATSNEFERU heykeli ve CAZ FESTİVALİ diyelim.

8 KASIM 2018 ADANA CAZ FESTİVALİ, farklı disiplinleri de dahil ederek tüm dünyaya kucak açmalıdır. Tıpkı portakal çiçeklerimiz gibi.

 

Sevgiyle kalın

Salime Kaman

09 Kasım 2017