Adana Delikanlısı Eski Terzileri yazdı ,Sabri Gül

Adana Delikanlısı dayımız 7.7.2024 tarihli yazısı.Noktasına virgülüne dokunmadan Eski Adana Terzileri….”
Ağa be napak sizlere doyum olmuyor valla usta essah söylüyorum yaşım geçti havsalam getti ne derler horoz ölür gözü çöplükte galır dedi bizim göşger Tevfigin gardaşı beyaz kıbrız essegi olan diş doktoru Ekrem Tümsanın babası usta Hasan dayı bizde bizde öle olduk.
Dayı be ızıcık eyi oldum gendime geldim.
Omar Ali de yani bizim cülük abi hadi abi esgilerden anlat daktiloda yazak dedi bizde lafa başlayak usta be
Ağa be Terzi Apdulla dünya bir terzi düveni ölçüyü veren gidiyor işte bu dünya böle dır derdi
Usta be valla terzi Çapirt memett valla billa söz dinleyene göre sölenir terzi elbiseyi adamın boyuna göre diker derdi
Emmi be terzi Musa dayı Terzi kendi söküğünü dikemez derdi
Terzi Memet Çelik makas usta vardı derdi ki terziye göç demişler iğne yanımda derdi.
Ağa be böyün esgi Adana terzilerimizi anlatım tabiki dinlerseniz.
Ağa be esgiden öyle şimdiki gimi konfeksiyon işi yoktu terzilerimizi çok saygın deerli bor meslekti herkesin her ailenin bir terzi si vardı.
Baba şimdik havsalam da galan esgi ćogu rahmatlı olan terzilerimizi adlarını söyleyim.
Bizim garasokuda en menşur terzi Çapırt memet ti eski külhanbeylerinin terzi şimdi üçdüme gapaklı pantolu düpleli lacivert takımı dökümü dikerdi valla elbise diktik ten sonra giydirir bakar galıp gimi olmuş derdi Dayi diktiler adam burası pot mot olmus kol rahat deel cekiyor gırîşmış dedimi önce bir elbiseyi tekrar ütüler sonra bunu beğenmeyenin nokta nokta derdi.
Gene Burda Terzi Musa Burgaç Yagcaminin arada Terzi Omar vardı acayip zort çekerdi aga be get te ötegeceden dinle gene burda Terzi Çelik makas vardı çok kibar bir usta idi gene burda Terzi Sıtkı Bayır , İbrahim Alabay , Terzi Tahir Tat usta vardı Terzi Ali İnce Birde çok modern Elbise Diken Terzi Coşkun vardı Florya ve Şöhretler bilardo salonunda bilardo da onu yenen heç kimse yoktu.Aga Terzi Hayri Buyukburc usta vardı essahlı ustayı valla Ağa be Rahmatlı Farık Tınaz in babası terzi Ferit ve gardaşı Terzi hasan usta vardı.Terzi Mitat Kurtuluş usta vardı Ağa be birde o vaatlar tüccar terzilerimizi vardı ingiliz guması kupon gumaş derdik onlar hem gumaşı satar hemde elbiseyi dikerler Tüccar terzi Süleyman İşi sağlam vardı.
Ağa be tam dörtyoldaki gışlık Maksim pavyonun orda Adananın en ünlü en pahalı ama güzel diken terzi si Tüccar Terzi Kaya beycan vardı öle hergezin ona takım elbise diktiremezdi Terzi Deveci Şahin vardı oda ćok usta bir terzi idi genç yaşta trafik gazasinda vefat etti Rahmatlı dayım ona elbiseni diktirirdi gene esgi terzilerimizi Cumali emirler terzi Ehmet usta Naci Görgün ustada menşur bir terzi idi Erciyes sinamasının orda terzi Erdoğan kesen usta vardı Menşur bir terzi idi.
Aga be benim havsalam da galan kadın terzi si böyük saatin orda mızaffar usta mıstafa ışıksoy gömlekći düriye hanım vardı Menşur gömlek dikenler gömlekci niyazi Halil gömlekci Ruşen gömlekci Yücel sonradan gömlek mazası açan yusuf pekcabuk gene yenicaminin orda cetinkayanin babası nur gömlekci si vardı Ziyapaşa nin girişinde gömlekci sabrı usta vardı
Ağa be vaatlar terziye gumaşı verin usta önce ölçümü alır üçgün sonra ilk prova ya çağırır aga üstünde ilk provası yapar elinde Diktiği nı söker üstünüze göre ineler sonra nasıl olsun der bir hafta sonra son prova çağırır elbisenin golunu boyunu ayarlar dayı beş gün sonra gel der
İş bitince tekrar geydirir öf be galıp gibi olmuş der hayırlı olsun eyi günlerde gey der müşteride mangırını öder elbiseyi guzelcenecik durur verirlerdı.
Abo ya unuttum terzi derneği başkanı Sinan Turhan usta vardı gene unutum havsalam geldi çok esgi ustalar şimdik havsalam geldi Hasan Andırın
Hımık Mamıtın enistesi terzi Ziya Kesebir Terzi kemal Tuğlu Terzi Cumali Terzi Esef usta vardı Esef usta sonra Angaraya getti milletvekillerine elbise dikerdi. Terzi Ehmet ışıksoy vardı..
Ağa birde konak otelinin Altında terzi malzemesi satan Ali Rıza dayı ve memet boğa vardı.
Ağa terzi cıragı nin barmagını iple bir iki ay baglarlardı ki iğneyi iyi diksin deyi.
Ağa o vaatlar birde terzi düvenlerinde Istambul terzi tekamül kursunu başarıyla bitirmiş olanlar diplomasını asarlardı
Ağa be gene esaah aklim getti fikrim sastı yanlısımiz varsada fazla gulaak asmayın havsalamıza ancak bugadar mukayet edebildik ne gelir ki elden dayi size ızıcık esgilerden birşeyler verebildiysem ne mutlu bana.
Ağa be Gelek şimdi işin sonuna hatırlayamadığım ız ismini unuttuguz ustalar varsa valla emmi heç gasıt yok gusura bakmasınlar tekrar tekrar özür dilerim.
Ağa Satırlarıma istemiyerek son verirgen sevgi saygı ve selamlarımı sunarım.
Hadi bize eyvallah
Berhudar olun
Hoscagalın .
Bu günlük bugadar .Ağa be
Tekrar görüşmek üzere Allah ‘a emanet olun. “.
….Adana Delikanlisi yazdı.
Fotoğraflar Yazıda adı geçen Adanalı Karasoku esnafları Terzi Musa Burgaç-Gömlekçi Ruşen-Pantoloncu Metin Ustalar görülmekte fotoğraflar grup arşivinden
Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan