Adana Valiliği İdil Biret konserini iptal etti

İdil Biret sabah prova yaptı, öğleden sonra Valilik konseri iptal etti.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) kuruluşunun 25. yılını 5 Ocak 2017 Perşembe akşamı saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda vereceği konser ile kutlayacaktı. Orkestra, şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde 4 Ocak sabahı solist anıtsal piyanist Devlet Sanatçısı İdil Biret’le, S. Rachmaninnoff’un “Paganinin Bir Teması Üzerine Rapsodi” başlıklı eserin provasını yaptı. Ancak öğleden sonra Valilik konseri iptal etti.

Programın ikinci yarısında orkestranın 5 Ocak 1992 tarihinde açılış konserinde seslendirdiği J.Strauss’un “Yarasa Operası Uvertürü”, “İlkbahar Sesleri”, “Radetzky March” ve “İmparator Valsi” başlıklı eserler Adanalı sanatseverlere sunulacaktı.

İdil Biret’in daha önce de iki kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konserleri, patlama ve güvenlik gerekçeleriyle iptal edilmişti.

ÇDSO:

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988’de 17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başladı ve Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992’de ilk konserini verdi. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni Derneği’nin katkıları ile konserlerini sürdürmeye çalışıyor. Dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e kadar sayısını yükselterek bazı büyük eserleri de seslendiriyor. ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde, cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında bile klasik müzik etkinliği düzenliyor.

kaynak:

http://www.sanattanyansimalar.com/adana-valiligi-idil-biret-konserini-iptal-etti/2574/