Adana’da Yapılacak 100 Şey VII – Haluk Uygur

Sevgili dostlarım inanın Adana’da yapabileceğiniz bir yüz şey daha sayabilirim. Ancak sizi fazla sıkmamak için bitiriyorum. Ama bu listeyi paylaşmaktaki amacımı da kısaca anlatayım;
Adana’da yapılacak etkinlikler için bir araya gelen, valilikte veya belediyede çalışan konu ile ilgili yetkililerden bazılarının Adana’da ne var ki dediklerini duyuyorum. Maalesef sayın valimiz ve belediye başkanlarımız daha kentlerini bilmeyen görevlilerle çalışmak zorunda bırakılmış. Dolayısıyla bu liste en azından görevlilerimize kentimizi tanımaları için bir başlangıç olur.

91/Göl üstünde kuş gibi uçmak; Adana’nın çeşitli yerlerinden uçacağınız yamaç paraşütleri ile göl üzerinde tur atabilirsiniz. Bunun için organize olmuş saati 120 tl. ye insanları uçuran uzman kuruluşlar bulunmaktadır.
92/Adana’daki Venedik; Venedik’deki gondolların benzerleriyle Seyhan Nehri üzerinde dünyanın en eski köprüsüne yolculuğa ne dersiniz?
93/ İçli köfte mi, yoksa işli köfte mi? Her ikisi de denilir Adana’da… Kentte bulunan çeşitli ev yemekleri satan lokantalarda muhakkak tadına bakınız.
94/ Körkün Kanyonu’na girelim mi? Evet diyorsanız eğer, ayağınıza lastik ayakkabılar giyerek,tamamen sular içinde yürümeyi göze almalısınız. Zor olmayan ama temmuz-ağustos sıcaklarında çok zevkli bir tecrübedir…
95/ Onbaşılar’da Kebab; Onbaşılar en güzel Adana Kebabını yiyebileceğiniz tarihi bir markadır. Seyhan Gölünü en iyi gören mevkideki restoranlarında rakı ile beraber denemelisiniz.
96/ Karakucak güreşleri Adana’da izlenir; Fotoğrafçılar alışmış ya Karakucak çekmek için hep Edirne’ye giderler. Ama hala otantikliğinden bir şey kaybetmemiş, gerçek kırlara yayılmış er meydanlarında Karakucak seyretmek istiyorsanız Adana’nın Kızıldağ Yaylasına gitmelisiniz.
97/ Kaynargöz’de bir güzel gün; Adana’nın Mustafabeyli beldesinde 7 ayrı kaynaktan çıkıp, nilüferlerle süslü bir göl oluşturan suyun içine atılmış masalarda tavuk kızartma yemeye ne dersiniz. Soğuk suda yetişen alabalıkı tercih ederseniz, aynı suda soğutulmuş biralar benden…
98/ Toroslarda yürüyüş; Torosların çeşitli yerlerinde dünyaca bilinen treking parkurları bulunur. Günübirlikten, bir kaç güne kadar uzayabilen bu parkurlar çeşitli kolaylıklardadır.
99/ Sağlığınız için de Adana; Adana’da dünyanın her tarafından hasta kabul eden, özellikli hastaneler bulunur. Örnek mi benim çalıştığım Ortopedia hastanesi, Avrupa’nın en iyi ortopedi merkezlerinden biridir. İsterseniz boyunuzu 12 cm. uzatabilecek bir teknolojiye bile burada ulaşabilirsiniz.
100/ Göller Yaylası; Toros zirvelerinde irili ufaklı göllerin arasında kurulmuş bu yayladaki tarihi kalıntıların (Elmalı mevkinde) sırları hala çözülemedi.
101 ve sonrası; Tarihi tren garını ziyaret ediniz, 120 yıllık Bahripaşa çeşmesini hissediniz, Akören kiliselerini görünüz, Acımak içmelerinde şifa arayınız, Tepebağ’ı geziniz, Bosnalı Konağında dinleniniz, göl kenarında poni atlara bininiz, dinazorları ziyaret ediniz, su kayağı yapınız, motorsiklet kluplerine üye olunuz, Abidin Dino parkında Abidin’in mutluluk resimlerini görünüz, Adana’dan günübirlik Mersin, Tarsus, Osmaniye, Kahramanmaraş, İskenderun ve Antakya’ya gidiniz, vb… vb…vb…
Hoşça kalınız…