Adanalı Heykeltraş Koray Ariş’in sergisi İstanbul EkayArt galeride açıldı 28 Kasım-5 0cak

Sandra Çavdar & Koray Ariş

“INDREAMS”

27 Kasım 2018 – 5 Ocak 2019

Sergiyi art tv den izleyebilirsiniz

http://arttv.com.tr

EKAV/ Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, Sandra Çavdar ve Koray Ariş’in “InDreams”adlı resim ve heykel sergisine 27 Kasım – 5 Ocak tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Sanat olgusunu duyularla izlemenin ötesinde, kalıcı bir izlenim bırakacak şekilde düzenlenmiş serginin küratörlüğünü, uzun senelerdir koleksiyonerlik yapan Osman Çarmıklı üstleniyor. Sanatçıların yapıtlarının tınılarıyla algılanabilmesi, rüya dünyasına girebilmek ve seyredenlerin belleklerinde yer edebilmek için yapılan müzik, ışık ve görsel katkılar farklı bir sanatsal deneyim yaşatıyor.

“InDreams” sergisi Sandra Çavdar’ın ve Koray Ariş’in eserlerini bir araya getirerek mekan düzenlemesi, ışıklandırma ve betimleyici ses dokusu ile sanatın sihrini algılama noktasını sürdürebilir kalıcı bir düşe dönüştürüyor. Sergi yaptığı tüm duyulara hitap eden düzenlemeler ile ziyaretçilerinin duygularla yüklü belleklerinin hafifliğin uçarılığına dönüşeceği, batılın karanlığından ve objelerin dünyasına teslimiyetten bu hafiflikte uzaklaşacakları iddiasında.

Sandra Çavdar’ın yapıtları soyut bir esintiyle başlamış. İşlerinin kendi kendilerinden başka beyan edeceği bir şeyi olmadığını düşünen sanatçının çalışmalarındaki boşluk, içinden uçarı varoluşların büyük bir gürültüyle fırlayacağı bir alem gibi sezinleniyor. Bu alem sergide diğer tüm duyusal etkilerin katkılarıyla kendini hissettiriyor ve rastlantısal öğelerle karşımıza çıkıyor. Prospero’nun tiradındaki “rüyaların mayası”, bellekte kalıcı olarak hafifliğini hissettiriyor.

Usta Koray Ariş’in yapıtları ise hareketlenmeye çağırıyor tüm ziyaretçileri.

Sanatçılar düşsel bir anı yakalayarak onu kaydetmemizi amaçlıyorlar.

Türkiye’de bir ilk olan “INDREAMS” sergisini ziyaret edecekler, çok daha somut ve kendi gözleriyle deneyimleyerek sanatsal bakış açılarına farklı bir boyut kazandıracaklar. Bu sergi aynı zamanda kolektif bir heyecanla gerçekleştirilen, iyileştiren “şeylerin” yapılma, keşfedilme, öğrenilme sürecinin de paylaşılma arzusudur.

 

Koray Ariş

Koray Ariş, 1944’de Adana’da doğdu.1968 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Şadi Çalık Atölyesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından gittiği Roma’da Emilio Greco’nun öğrencisi oldu. 1971 yılında Roma’da kendi atölyesini kurdu. Ertesi yıl ilk kişisel sergisini açtı. Daha sonra eserleri, aralarında Floransa, Belgrad ve Budapeşte’nin de bulunduğu pek çok Avrupa kentinde sergilendi. 1975’te Türkiye’ye dönen Ariş, mezun olduğu Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi oldu. 1977 yılında bu görevinden ayrılarak kendi atölyesini kurdu.

Eserleri çeyrek asrı aşkın bir süredir, Ankara ve İstanbul’da düzenli olarak izlenen sanatçının, 2001 yılında “Anadolu Ateşi” için tasarlarladığı masklar, gösteri ile birlikte onlarca farklı ülkeyi gezmeye devam ediyor. Ariş’in heykelleri son olarak “Bellek ve Ölçek: Modern Türk Heykelinin 15 Sanatçısı” başlıklı sergi kapsamında İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilendi. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koray Ariş ‘in sergi ve eserlerini incelemek için  tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan