Akademik renklerin bahar buluşması – Kudret Sönmez

Her yılımızı ve de yaşımızı dörde bölerek ömrümüze kaydolan mevsimler, sırayla ve kendilerine özgü atmosfer çeşitliliğiyle sıvanırlar dünyanın her diyarına… İşte bu dördün biri baharken, sınırsız coşkular mutlaka uğrar duygularımıza… Ve o vakitlerin birinde Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu, alır eline kalemini, fırçasını; şöyle resmeder şiirlerin en baharlısını:

”Bahar ve Biz

Yılda bir kere çıldırır ağaçlar sevincinden / Rabbim ne güzel çıldırır. / Yılda bir kere uzatır avuçlarını yaprak; / Sevincinden titreyerek. / Yılda bir kere kendini verir toprak / Yılda bir kere yarılır bahçeler hazdan / Rabbim ne güzel yarılır. / Biz de bir kere sevinebilseydik. / Çiçek açmış ağaçlar gibi çıldırasıya. / Kimbilir / belki bir gün sulh olunca / Biz de deliler gibi seviniriz, / Ağaçları ve baharı taklit ederiz / Renkli bez parçalarıyla donatırız şehri / Renkli ampuller asarız pencerelerden / Kimbilir belki bir gün sulh olunca / Biz de çatır çatır çatlarız binbir yerimizden / Ağaçlar gibi.”

***

Adana Ressamlar Derneği bünyesinde etkinlik paylaşımlarını sürdüren AÇS Sanat Galerisi, yılın en renkli etkinliklerinden birini daha konuk etmeye başladı… Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Soner Tire’nin küratörlüğünde oluşturulan karma resim sergisi, 9 Mayıs Perşembe saat 17.30’da “Bahar Seçkisi” adıyla açıldı. Sergide, Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve görevlisi olarak eğitim dağarcığımıza katkı sağlayan sanatçıların çeşitli tekniklerle ürettikleri 28 tablo yer aldı. Bu sanatsal oluşum, şu usta isimlerin fırça ve kalemleriyle renklendi:

Muzaffer Tire, Soner Tire, Mustafa Çapar, Aşkın Şen Gök, Meltem Gökmen, Kazım Artut, Hakan Demir ve Oya Türe Aygün.

SERGİ VE SÖYLEŞİ

Epey serin etkilerle hissettiğimiz bir baharın sonuna yaklaştığımız günlerde gerçekleşen etkinlik hakkında, Adana Ressamlar Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz şu bilgileri verdi:

“Dernek olarak temel amacımız, kurumsal ve kişisel tavırların derinliğine erişerek, Adana ortamına ve insanlığa sanatsal değer taşıyan katkılar sağlayabilmektir. Sanatçılarımızın imgelemleriyle boyutlandırdıkları unsurları algılamalarını sağlamak amacıyla sanatseverleri bir araya getirmekteyiz. Bu bağlamda, ‘Bahar Seçkisi’ adlı resim sergisine ev sahipliği yaptık. Aynı doğrultuda, bu etkinliğimizin sona ereceği 18 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te galerimizde, ‘Sanatçıların Bahar Seçkisi Konuşmaları’ başlığı altında bir söyleşi planladık. Bu tür sanatsal söyleşilere düzenli olarak devam edeceğiz.”

Sanatın her mevsim ve her yerde soluk bulması umuduyla, “Bahar Seçkisi”ni boyayıp biçimlendiren bütün dostlara başarılar diliyorum.