Altın Oran Multidisipliner Kurum Oluyor

Başkan S.Haluk Uygur “Artık bundan sonra bir fotoğraf derneği değiliz. Resmen değiliz, biz sanata multidisipliner (çok branşlı) bakan, sadece sanatı bizzat üreten değil sanatsever, felsefe ile çalışan bir kurum olacağız” dedi.

 

HABER: VAHİT ŞAHİN
Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı S. Haluk Uygur,  Altınoran’ın artık fotoğraf derneği olmaktan çıkıp, multidispliner (çok branşlı) bir kurum haline geleceğini söyledi. Uygur, ayrıca 2 yıl içerisinde Altınoran Haluk Uygur Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin Adana’da açılacağı müjdesini de verdi.
Çukurova İlçesinde Karanfilköy Villalarında bulunan dernek merkezinde akşam düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Başkan S. Haluk Uygur,  Altınoran ailesinin bir araya gelip yeni bir döneme, yeni bir dünyaya başlarken yeni ilkelerle başlaması konusunda herkesin fikir birliği içerisinde olmasını sağlamak istediklerini söyledi.
Uygur şöyle devam etti:
“Öncelikle  biz bir fotoğraf derneği olmaktan çıkıp bir felsefe, sanat ve düşünme kulübü olmaya dönüyoruz dediğimde bazılarınız zaten biz öyle değil miydik, diyeceksiniz. Böyle olmakla birlikte baştan beri Altınoran kurulurken düşünce ve sanat derneği platformu olarak kurulduk ama hüviyet profilimiz yüzde 98 fotoğrafçılardan oluşuyordu. Faaliyetlerimiz sadece fotoğraf değildi, resim, müzik, sanat tarihi ve birçok konuda etkinlikler yaptık. Ama bundan sonra her zaman söylediğiniz ilkeyi, bizim kurumumuzun da temelini yapacak bir kararı burada alacağız. Biz sanata multidisipliner bakan, fotoğraf, resim, müzik, tiyatro, edebiyat, sanat tarihi, hatta bilimin bazı dallarını içerisinde içeren en multidisipliner bir bakışla yürüyen bir kurum haline geleceğiz.”
Altınoran’ın simgesinin hep yükseklerden uçacak kartal olduğunu ifade eden Uygur, şöyle devam etti:
“Artık bundan sonra bir fotoğraf derneği değiliz. Resmen değiliz, biz sanata multidisipliner bakan, sadece sanatı bizzat üreten değil sanatsever, felsefe ile çalışan bir kurum olacağız. Ve sadece sergiler açan, etkinlikler yapan değil, kentimizin sanatsal alanlarını genişletmek için lobi yapan bir kurum olacağız” dedi.
“ADANA’DA SERGİ SALONU YOK”
Adana’da bugün bir tek sergi salonunun olmadığını ifade eden Uygur, “Kimseden de çıt bile çıkmıyor. Yani Kız Lisesi kapandı, Sabancı kapandı, 75. Yıl Sanat Galerisi kapandı, Maliye Sanatevi kapandı, AÇS kapandı, Altınoran Galeri’yi biz kapattık. Bir tek Atatürk’ün yaptığı konser salonu ile idare ediyoruz. Demek ki bizim sadece sanat yapmak değil sanat ortamını genişletmek,  sanatseverlerin daha geniş bir alanda var olmasını sağlamak da görevlerimizin içerisinde yer alacaktır. Bu nedenle üye politikamızı da değiştirdik. Daha evvelden çok seçerek fotoğrafçılar arasından üye alırken gerek onur üyelerimizde gerekse yeni üyelerimizde bu profilin değiştiğini siz de burada göreceksiniz” dedi.
UYGUR, MÜZE MÜJDESİ VERDİ
Geçen ay bir protokol imzaladıklarını, en geç 2 yıl içerisinde Altınoran Haluk Uygur Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin Adana’da açılacağı müjdesini veren Uygur “Ve buranın yönetimi 20 yıl boyunca Altınoran’a verilecek. Burada hem Türkiye ve Adana’nın sayılı sanatçılarının sıradan olmayan,  müzelik eserlerinin sergilendiği koleksiyonlar olacak, bu koleksiyon bazı aralıklarla yenilenecek, Türkiye’den ve Adana’dan koleksiyonlar bu müzeye gelecek” dedi.
Ayrıca bu müzede günlük sergilerin olduğu bir sergi alanında bulunacağını kaydeden Uygur, “Müzenin Taşköprü manzaralı bir kafeteryası olacak. Ve bizim bir araya geldiğimiz toplantı alanı burası olacak. Bu iki yıla kadar ne yapacağız? Dernek merkezimiz burası oldu. Gazipaşa Bulvarında da Yaşar Ateşoğlu kardeşimizin desteği ile bir başka lokalimiz de olacak. Yaklaşık 15-20 gün içerisinde bu lokalimiz açılacak” şeklinde konuştu.
“KIRMIZIÇİZGİMİZ VAR”
Kırmızıçizgilerinin de oluğunu vurgulayan Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı S. Haluk Uygur, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize sunduğu ve ülkemizin bölünmez bütünlüğünü gözeten bir kırmızıçizgimiz var.  Bu kırmızıçizgimizin içerisinde kadınlar çok özel bir yer tutuyor. Bu kırmızıçizgimiz içerisinde demokrasi ve cumhuriyet temel ilkemizdir. Bunun dışında her şeyin özgürce tartışıldığı yer olacaktır. Zaten sizlerin de burada bulunmasının nedeni de bu ilkeleri hepinizin kabul ettiğini bilmemiz, görmemiz nedenledir.”
DEPREMİN “GİZLİ KAHARAMANI”NA ROZET TAKILDI
Uygur’un bu konuşmasından sonra depremin yaşandığı andan itibaren Hatay’daki depremzedelere büyük yardım ve hizmetleri dokunan Ahmet Uluçay’a “Gizli Kahraman” diyen Uygur, kırmızı rozet taktı. Ayrıca Dr. Nurettin Özdener’e de kırmızı rozet takdim edilirken, Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği’ne üyelikleri kabul edilen 18 kişiye beyaz rozet ve eski onur üyeleri Mustafa Eser, Melih İnanlı, Erol Doğaner ve Ergun Karadağ ile yeni onur üyeleri İsmail Timuçin, Çetin Yiğenoğlu ve Ahmet Karataş’a da  siyah rozet takıldı.
Daha sonra sanatçı Seren Aytekin, gitar eşliğinde konser verdi.
(vş)

 

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan