Başkan Sözlü’den Plato Adana’ya destek

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kentte sinema ve dizi sektörünün gelişimini amaçlayan Plato Adana Projesi’ne destek verdi. Başkan Sözlü, Çukobirlik tesislerinin platoya dönüştürülmesi ve ASKİ Adanaspor Çatalan Tesisleri’nin konaklama amaçlı kullanımı konusunda yapımcılara yardımcı olabileceklerini söyledi.

Başkan Hüseyin Sözlü, Plato Adana Projesi’nin yürütücüsü Adana Tarım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) Genel Müdürü İlhami Günsel ile ünlü yapımcılar Timur Savcı ve Bülent Turgut’u makamında ağırladı. Genel Sekreter Yardımcısı ve Altın Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Şahin, Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Candan Yaygın, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ozan Aksu’nun eşlik ettiği ziyarette ATAK’ın hazırladığı Plato Adana Projesi ele alındı.

IMG_5327

YAPIMCILARA GÖRE ADANA AVANTAJLI

Yapımcılar Timur Savcı ve Bülent Turgut, sinema ve televizyon dizisi sektöründe oluşturulan platoların yapımcılara sağladığı avantajları, bulundukları kent veya yöreye sağladığı ekonomik, sosyal yararları anlattı. Timur Savcı, İstanbul Beykoz’da atıl vaziyetteki kundura fabrikasının film ve dizi platosuna dönüştüğünü, 80 bin metrekare alanda yapılan harcamanın 450 milyon liraya ulaştığını, teşvik edilmesi halinde Adana’da böyle bir gelişimin gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Ekranlarda izlenen dizilerin yüzde 60’ının Beykoz’daki platodan çekildiğini ifade eden Savcı, ulaşım ve barınma konularında yapımcıların teşvik edilmesi halinde, bu sektörde çok sayıda avantaja sahip Adana’yı mutlaka tercih edeceğine inandığını dile getirdi.

IMG_5339

Bülent Turgut da günlük hayatta gerçek mekanlarda dizi çekmenin zorluklarından söz etti. Bu nedenle platoların hem yapımcılar, hem oyuncular, hem de set ekibi açısından büyük kolaylık sağladığını aktardı. Bülent Turgut, dizinin çekildiği kentin ekonomisine sağladığı katkılarıdile getirirken, dekorunu yapan ustadan servis şoförüne, otel işletmecisinden lokantacısına, figüranından yardımcı oyuncusuna kadar geniş yelpazede yarar sağladığını anlattı.

IMG_5308

İKİ TESİSİN KULLANIMI İÇİN DESTEK

Başkan Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi yöneticilerinin girişimiyle kurulan ATAK A.Ş.’nin hazırladığı Plato Adana Projesi’nin hayata geçirilmesinde üzerlerine düşen desteği vereceklerini açıkladı. Sözlü, konuklarının öne çıkardığı konaklama teşvikinin sağlanması için ASKİ’nin Çatalan Tesisleri’ni önerdi. Adanaspor’un kullanımından çıkan tesisin konaklama standartlarının yüksek olduğunu söyleyen Başkan Sözlü, aynı bölgede istenirse plato kurulması konusunda da uygun yerlerde kolaylık sağlayabileceklerini ifade etti. Sözlü, daha önce çeşitli sinema ve televizyon dizilerinin çekildiği Çukobirlik tesislerinin de plato olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.