Bu yıl 9’uncu kez ancak pandemi önlemleri çerçevesinde dijital ortama taşınan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı çok sayıdaki eğlenceli etkinliklerin ardından sona erdi. Online yayınlar Adana’nın tarihi ve turistik yerlerinden gerçekleştirilirken, karnavalın az sayıdaki fiziki etkinliklerinden biri olan “Karnaval gong seromonisi ve arabalı konser” ile Adana farklı bir havaya büründü. Arabalı konser için kurulan dev sahnede Çukurova Symphonic Project eşliğinde Zuhal Olcay, Yeni Türkü, Sena Şener ve Adamlar Grubu sahne aldı.

Karnaval Gong seromonisine Adana Valisi Süleyman Elban, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları ve karnavalın fikir önderi Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt katıldı. Gongun çalınmasıyla birlikte başlayan konsere sınırlı sayıda karnavalsever otomobilleriyle katılırken, on binlerce kişi de tören ve konser coşkusunu online olarak yaşadı.

Bozkurt ”Karnaval Gelecek Sene Muhteşem Olacak”

karnavalın fikir önderi Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt Portakal Çiçeği Karnavalı’nın sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, karnavalın artık bir marka haline geldiğini ve bu değerin hep birlikte yaratıldığını söyleyerek şöyle konuştu;

“Halkımız bu yıl 9’uncu kez düzenlenen karnavalımıza ilk günden itibaren sahip çıktı. Siyaset dışı, kimseyi ötekileştirmeyen, dostluk ve kardeşlik ortamını sağlayan Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına sahip olmak gurur verici. Bu gurur Adana’nındır. Öylesine tanındı ki dünyanın dört bir yanından performans sanatçıları etkinlik yapmak istiyorlar. Bunda en büyük paye Adana halkınındır. Karnaval moral ve motivasyonun yanında kente de ekonomik anlamda büyük katkı yaptı. Bir turizm hareketine dönüştü. Adana’nın güzel enerjisiyle bu karnaval çok daha farklı yerlere gelecektir. Gelecek yıl şartlar elverdiği takdirde karnavalımız gelecek yıl muhteşem olacak”

Karnavalda neler yaşandı

Baharın gelişini neşe, dostluk, birlik ve kardeşlik temasıyla 2013 yılından bu yana kutlayan ve ülkemizin en büyük etkinliği unvanına sahip olan Pandemi önlemleri çerçevesinde bu yıl #KarnavalOnline adıyla dijital olarak düzenlenen karnaval,  1-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Adana’nın tarihi ve turistik mekanlarından canlı ve banttan yayınlar on binlerce kişi tarafından izlendi.  

Karnavalın sürprizlerinden biri de ünlü balet Erhan Güzel oldu. Türkiye’nin en büyük saat kulesi “Büyüksaat” manzarasında performansını gerçekleştiren Erhan Güzel ve partneri Ami Naito izleyenlerin gözlerini kamaştırdı.

Karnaval online programının en eğlenceli etkinliklerinden biri de Adana’lı sanatçılar Ezgi Pekel, Alper Arundar, Orçun Utlu ve Ahmet Kırmacı’nın performanslarıyla Akustik Sahne oldu. Adana’nın en değerli mekanları Taşköprü, Misis, Yumurtalık ve Seyhan Gölü’nden keyifli anlar yaşatan sanatçılar izleyenleri müziğe doyurdu. 

 “Karnaval Kostüm Tasarım Yarışması “

#KarnavalOnline kapsamında ‘Doğanın Sesi / Sound of the Nature’ temalı Moda Tasarım Yarışması da düzenlendi. Modacı Ümit Temurçin koordinatörlüğündeki yarışmanın ilk 10 finalistinin defilesi görkemli geçti.  Temurçin, dünyada yaşanan deprem, kuraklık, salgın, yangın gibi doğal felaketleri konu alan temalarıyla global bir sosyal sorumluluğa dikkat çektiklerini ifade etti. 

Portakallı lezzetler yarışması 

“Nisan’da Adana’da- 9. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” kapsamındaki az sayıdaki fiziki etkinlerinden biri olarak düzenlenen “Portakallı Lezzetler Yarışması” da büyük çekişmeye sahne oldu. Adana’nın en önemli tarım ürünlerinden olan narenciyeyi lezzetle buluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma yoğun ilgi gördü. Pandemi önlemleri nedeniyle hijyenik bir ortamda yapılan yarışma “soğuk yemekler, sıcak yemekler, pasta ve tatlı” olmak üzere 4 kategoriden oluştu. 

Hızlı dürüm yeme yarışması

Karnavalın en eğlenceli etkinliklerinden biri de hızlı dürüm yeme yarışması oldu. Adana’nın damak çatlatan kebap dürümünü en hızlı kim yiyebilir sorusunu cevabı karnavalda öğrenildi.  

Önceki yıllarda olduğu gibi Seyhan Baraj Gölü’nde kano, tekne, kayık gibi onlarca su aracı görsel şölen yaşatırken,  

Japon dostlarımızdan unutulmayacak performans

Nisan’da Adana’da – 9’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na Japonya’dan dostlarımız, Anadolu ezgi türkü ve Roman dansıyla katkı sağlayacak. Japon dostlarımızla keyifli dakikalar yaşayacağız. 

Tiyatral gösteriyle dev satranç

Çukurova Belediyesi’nin desteğiyle #KarnavalOnline’a özel ‘Dev Satranç’ platformu hazırlandı. Satranç materyal kostümleriyle tiyatral bir canlandırmayla yapılacak etkinlikte, satrancın şampiyon ustaları Kübra Öztürk Özenli ve Kıvanç Haznedaroğlu akıl, strateji ve eğlenceyi buluşturacak. Tiyatro Mavra ve Gönüllü Palyaçolar Grubu’nun katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinliğe hayran kalacaksınız. 

‘Kadın ve ben’ fotoğraf sergisi 

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile Salihli Fotoğraf Derneği, yaklaşık 6 aydır birlikte hazırladıkları ve Türkiye’nin her tarafından ellinin üzerinde fotoğraf sanatçısının katıldığı ‘Kadın ve Ben’ isimli sergi açılacak. Sergi, kadın sorunları için mücadele eden 2018 yılında kaybettiğimiz Berna Ateşoğlu anısına yapılacak. 

Sanatçılar sahne alacak

Kurulacak dev sahnede ses sanatçılarımızın muhteşem performansıyla ‘Nisan’da Adana’da’ karnaval coşkumuzu artıracağız. Bireysel sanatçıların ve grupların sanatsal performanslarını ilgiyle izleyeceksiniz. 

Dolu Dolu Program

Bu yıl online da olsa dolu dolu bir karnaval programı hazırlandı.

Klasik otomobiller, bisiklet takımları, motosiklet grupları… Hepsi de sizlere görsel şölen izletmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.  

Her yıl düzenlenen ve rengârenk muhteşem görüntülere sahne olan korteje özel kıyafetlerin görsel şölenini de izleyeceksiniz. Karnavala özel hazırlanan birbirinden görkemli kıyafetlerle gerçekleşecek Kortej Yarışması’nın kazananlarını finalinde ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Karnavalda çocuklar unutuldu mu? Tabi ki hayır. Her yıl olduğu gibi bu karnavalda da çocukları unutmadık. KindyRoo partisiyle kostümlü çocuklar hem kendilerini hem bizleri eğlendirecek