Büyük saati küçük saat yaptı – Kudret Sönmez

Adana Geleneksel El Sanatları Kültür ve Turizm Dernek (AGET) Başkanı Ömer Erdoğan, kentin dokusunu oluşturan tarihi yapıları büyük boyutta işlemeye başladı… İlk olarak, Adana Tarihi Büyük Saat Kulesi’ni ahşap malzemelerle aslına mimari açıdan sadık kalarak 2.5 metre yüksekliğinde çalıştı. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Sanatçısı Unvanlı Ömer Erdoğan, konuya dair şu bilgileri verdi:

“Şehrin tarihi dokularını çeşitli ağaç malzemelerle el emeği göz nurumu esirgemeden, ahşap sanatı açısından devasa denilebilecek boyutlarda işlemekteyim… Yaptığım her çalışmayı kültür ve sanata hizmet amacıyla gerçekleştiriyorum. Bu hizmet, ilimizin ve ülkemizin gelecek nesillerine örnek olabilecek niteliktedir. Geleneklerimize dair girişimciliği ve sanatı sürdürebilir hale getirmek düşüncesiyle, Adana Büyük Saat Kulesi’ni 250 cm yüksekliğinde yaptım. Bu çalışmayı yaklaşık 2 ayda tamamladım. Bundan sonra, Adana’nın tarihi dokusuna sembol olan Adana Taşköprü ve Varda Köprüsü’nün alt yapı çalışmalarını projelendirdim. Sanırım birkaç ay sonra bu çalışmalarımı da sizlerle paylaşma imkânı bulacağım.”

Tarihi Büyük Saat’i, aşağı yukarı, şehrin merkezindeki Küçük Saat boyutunda işleyen Erdoğan, Adana ve çevresinde yer alan tarihi değerleri kopyalayıp küçük bir şehir oluşturmak için var gücüyle çalışıyor.