HÜSEYİN YILMAZ RESİM SERGİSİ

Adana Ressamlar Derneği Başkanı, eğitmen, ressam, Hüseyin Yılmaz’ın resim sergisi, 8-16 Nisan 2022 tarihleri arasında Kaman Sanat Galerisi-ARD de sergileniyor.

Sanatçı eserleri sergi salonunda sergilenmeye hazırlanırken galerideyim. 

Resimler mevcudiyetleri ile bana buradayız diye haykırıyorlar. Benim oradaki sunuma konsantre olmamı her biriyle ayrı ayrı ilişkiye girmemi talep ediyorlar. Tüm yapıtlar, ayrı ayrı kendi mekanına sahip çıkıyorlar.

Dikkatle 27 resmi izliyorum.

Bu tuval, bu boya, bu duvar, bu galeri, bu mekan bu resimlere nasıl konsantre olacağımı belirliyorlar. 

Resimlere bakmanın uyandırdığı duygulanımlarımı ulaşabildiğim 27 resim üzerinde topluyorum.

Mutluyum!

Sergilenen 27 adet farklı dönemlerde yaptığı yapıtlarında, geometrik ve lirik üslup farklılaşmalarını görmek mümkündür. Bazı resimleri, duygudan çok zihne hitap ederken daha tanımlı, daha sert ve köşeli resimleriyle geometriye ağırlık vermiş sanatçı Hüseyin Yılmaz.

Sanatçının, lirik soyut resimlerim dediği resimlerinde; tanımsız, daha kendiliğinden ve daha organik görünüşlü şekilleri ve boyama tarzlarından bana duyumsattığı daha ritmik- daha şiirsel- daha müziksel sıfatları da eklemeliyim.

Sanatçı Hüseyin Yılmaz’ın resimlerinde ki boya- renk- çizgi- desen gibi resim gereçlerinde ki özerklik kadar izleyicisinin düşünsel yetilerini uyarıcı etkileri de dikkat çekicidir. 

İşte bu çekicilik ve deneysellik soyut resim sanatında çok önemlidir. Bu deneysellik de sanatçının resimlerini soyuta yöneltmiştir. 

Kutlarım sizi Hüseyin Yılmaz!

Sanatçının resimlerinde ki teknik, kenar çizgileri kırık, saçaklı ve belirsiz kılan dağınık bir fırça tekniğindedir. Bazı resimleri de çok katlı, çoğul ve belirlenimli bir sınırlamalar içerir.

Sergilenen eserlerin içsel nitelikleri ile, Adanalı sanat severlerin, sanat izleyicilerinin karşılaşmalarını istiyorum. 

Teşekkürler, Hüseyin Yılmaz…

Salime Kaman

Ressam- Sanat Eleştirmeni

Adana-Nisan/2022