Akbank Caz Festivali’nin 30’uncu yılında özel proje… Türk caz müziğine yön veren Aydın Esen, Ayşe Tütüncü, Okay Temiz, Baki Duyarlar’ın aralarında bulunduğu 80’e yakın sanatçı ‘Dün, Bugün, Yarın’ albümünde bir araya geldi.

SALİHA SULTAN / KARAR

Akbank Caz Festivali 30’uncu yaşını ‘Dün, Bugün, Yarın’ albümüyle kutluyor. Türk caz müziğine yön veren Aydın Esen, Ayşe Tütüncü, Okay Temiz gibi 30 müzisyenin ve grubunun festivale, şehre ve döneme dair duygularından ilham alarak hazırladığı, daha önce yayınlanmamış özgün eserlere yer verilen albüm cazın Türkiye’deki son 30 yılının röntgenini çekiyor.

Bugüne kadar yerli ve yabancı 5 binin üzerinde caz sanatçısını ağırlayan, 30 yıl boyunca düzenlediği 773 konser, 1000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşi ile 500 binin üzerinde izleyiciye ulaşan Akbank Caz Festivali, 30’uncu yılını misyonuna yaraşır özel bir proje ile kutluyor.

30’uncu yılına özel kayıtlarla; 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçının performansını kapsayan, daha önce yayınlanmamış çalışmaların yer aldığı ‘Dün, Bugün, Yarın’ adlı özel bir albüme imza atan Akbank Caz Festivali, sadece albüm değil, aynı zamanda kayıt süreci ve sanatçı söyleşilerinden oluşan belgesellerle de cazın geçmiş 30 yılının ve dönemin ruhunu yansıtıyor.

Türkiye’de cazın gelişimine önemli katkılar sağlayan festival, tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin yapılamadığı, etkinliklerin ötelendiği salgın döneminde müzikseverlerle buluşturduğu çalışma Türk Cazının geldiği noktayı kayıt altına almanın yanı sıra, son 30 yılın röntgenini çekiyor.

caz.jpgOkay Temiz’den Aydın Esen’e Türk caz sahnesini yansıtan bir arşiv niteliği taşıyan albüm, plak formatının yanı sıra dijital kanallarda da müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

‘Dün, Bugün, Yarın’ albümünde Ali Perret, Aydın Esen, Ayşe Tütüncü, Baki Duyarlar, Barış Demirel – Barıştık Mı, Burak Bedikyan, Cem Tuncer, Çağıl Kaya, Çağrı Sertel, Deniz Taşar, Ediz Hafızoğlu, Elif Çağlar, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, İmer Demirer, Jülide Özçelik, Kağan Yıldız ve Sibel Köse, Kamil Özler, Kerem Görsev, Konstrukt, Lahza (Cenk Erdoğan & İkiz), MÖE (MadenÖktemErsönmez), Neşet Ruacan & Ozan Musluoğlu Quartet, Nilüfer Verdi,  Oğuz Büyükberber, Okay Temiz, Önder Focan, Selen Gülün, Timuçin Şahin, Tuna Ötenel, TÖZ (Tamer Temel, Ercüment Orkut, Cem Aksel) gibi Türk Caz sahnesinin önemli isimlerinin ve  gruplarının besteleri yer alıyor.

Albüme eşlik eden müzisyenler arasında ise Adem Gülşen, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Irmak, Berkan Tilavel, Bulut Gülen gibi onlarca isim yer alıyor. Plak formunun yanı sıra dijital platformlarda da cazseverlerle buluşan albümü Spotify, Apple Music, Deezer ve Fizy’nin de aralarında bulunduğu 156 ayrı dijital müzik platformu üzerinden dinleyebilirsiniz.